شبه‌نظامیان حوثی در یمن می‌گویند که به میدان هوایی اَبها در جنوب عربستان سعودی حمله موشکی کرده‌اند.

به گزارش بخش خاورمیانه آریاتودی؛ یحیی سریع، سخنگوی شبه‌نظامیان حوثی، در این باره به پایگاه خبری المسیره متعلق به حوثی‌ها گفت که این حملات در پاسخ به «اقدامات تجاوزکارانه ایتلاف به رهبری عربستان و محاصره یمن» صورت گرفته است.

در مقابل یک سخنگوی ایتلاف به رهبری عربستان گفته است که نیروهای این کشور شامگاه دوشنبه (18 حوت/اسفند – 8 مارچ) یک موشک بالستیک شلیک ‌شده توسط شبه‌نظامیان حوثی و یک هواپیمای بی سرنشین انتحاری را در مسیر رسیدن به جنوب عربستان منهدم کرده‌اند.

ترکی‌ المالکی با بیان اینکه این موشک‌ها و هواپیمای بی سرنشین «ساخت ایران بوده‌اند»، گفت: «ما توانایی محافظت از تاسیسات اقتصادی عربستان سعودی را داریم».

پیشتر در شب گذشته نیز حوثی‌ها ادعا کرده بودند که تاسیسات نفتی عربستان را با ۱۴ هواپیمای بی سرنشین و ۸ موشک هدف قرار داده‌اند. امری که سبب افزایش قیمت نفت در بازار جهانی شد.

همزمان و پیش از دومین حمله موشکی حوثی‌ها، ایالات متحده امریکا حملات این شبه‌نظامیان به خاک عربستان سعودی را محکوم کرد.

سفارت امریکا در ریاض روز دوشنبه با ابراز نگرانی از حملات اخیر به تاسیسات عربستان گفت: «واشنگتن خود را متعهد به دفاع از عربستان می‌داند».

این سفارتخانه افزود: «ما آگاه هستیم که عربستان با تهدید‌های امنیتی واقعی از سوی یمن و دیگران در منطقه روبرو است… و به دنبال راه‌هایی برای بالا بردن سطح حمایت خود از توانایی عربستان در دفاع از خاک خود در برابر تهدیدات خواهیم بود».

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه امریکا، نیز حملات حوثی‌ها به تاسیسات عربستان را «غیرقابل قبول و خطرناک برای جان غیرنظامیان از جمله جان شهروندان امریکایی» خواند و گفت «چنین حملاتی کار گروهی نیست که در مورد صلح جدی باشد».

ایتلاف نظامی به رهبری عربستان از ماه مارچ سال ۲۰۱۵ برای حمایت از دولت عبد ربه منصور هادی و شکست دادن حوثی‌ها، تحت حمایت ایران، وارد جنگ یمن شد. حوثی‌ها اواخر سال ۲۰۱۴ کنترل صنعا پایتخت یمن را در اختیار گرفتند که این موضوع باعث شد تا منصور هادی در اوایل سال ۲۰۱۵ از کشور خارج شود.

جنگ شش ساله در یمن تاکنون ۱۳۰ هزار کشته برجای گذاشته است که بیش از ۱۲ هزار نفر آن‌ها غیرنظامیان بوده‌اند.

آریاتودی – بخش خاورمیانه

Print Friendly, PDF & Email