بنا به اعلام ستاد فرماندهی مرکزی امریکا (سنت‌کام) روز یک‌شنبه (17 حوت/اسفند – 7 مارچ) دو بمب افکن B-52H (استراتوفورترس) بر فراز منطقه خاورمیانه و خلیج‌فارس گشت‌زنی کردند.

به گزارش بخش خاورمیانه آریاتودی؛ این دو بمب افکن‌ را جنگنده‌هایی از اسراییل، عربستان سعودی و قطر با هدف آنچه که سنت‌کام ایجاد امنیت و “جلوگیری از خصومت و اطمینان به شرکا و متحدان” در منطقه، خوانده‌‌، همراهی کرده‌اند.

اگرچه در این بیانیه نام ایران عنوان نشده است؛ اما در موارد مشابه در گذشته گشت‌های هوایی این بمب‌افکنها در منطقه به”هشدار به ایران” تعبیر شده است.

سنت‌کام تاکید کرده است که این مرکز فرماندهی به طور معمول هواپیما‌ها و نیروهای خود را در منطقه مسوولیت این فرماندهی و با هدف برآوردکردن نیازها، آموزش شرکای منطقه‌ای و تاکید بر همکاری‌های استراتیژیک جابجا می‌کند.

پرواز این بمب‌افکن‌ها یک روز پس از آن انجام شد که جو بایدن، رییس جمهور امریکا، فرمان وضعیت اضطراری ملی که ۲۶ سال پیش در زمان ریاست جمهوری بیل کلینتون در مورد ایران صادر شده بود را تمدید کرد.

روز گذشته آقای بایدن در توضیح تمدید این فرمان نوشت: «اقدامات و سیاست‌های دولت ایران همچنان تهدیدی غیرعادی و عمده‌ای علیه امنیت ملی، سیاست خارجی و اقتصاد آمریکا است».

این فرمان در سال ۱۳۷۴ برای اولین بار صادر شد و ایران را به حمایت از تروریسم، تضعیف فرآیند صلح خاورمیانه و تلاش برای دستیابی به سلاح‌های کشتار جمعی متهم می‌کرد. بیل کلینتون متعاقب صدور این فرمان تحریم‌هایی را هم درباره ایران به اجرا گذاشت.

پیش از این نیز در چند مورد بمب‌افکن‌های امریکایی بر فراز خلیج فارس گشت‌زنی کردند. این ماموریت‌ها هم‌زمان با روزهای پایانی دولت دونالد ترامپ و در آستانه اولین سالگرد کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران در عراق، انجام شده بود.

سنت‌کام درباره این ماموریت‌ها نیز گفته بود، هدف از این پروازها «ارسال پیام بازدارنده و صریح برای هر کسی است که بخواهد به امریکایی‌ها یا منافع امریکا آسیب برساند».

بمب افکن‌های دوربرد امریکا از سال ۲۰۱۵ به طور موقت در منطقه مستقر شده‌اند. این چهارمین بمب افکن در سال جاری است که به منطقه خاورمیانه اعزام شده است.

آریاتودی – بخش خاورمیانه

Print Friendly, PDF & Email