آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه امریکا، در نامه‌ای به اشرف غنی، رییس‌جمهور افغانستان ضمن هشدار در مورد وضعیت افغانستان، بر ضرورت فوری “راه حل سیاسی” برای آینده این کشور و به نتیجه رسیدن روند صلح تاکید کرده است.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ این نامه که نسخه‌ای از آن در دسترس بی‌بی‌سی قرار گرفته بالقوه طرح زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا را برای آینده سیاسی افغانستان تایید می‌کند. در این نامه آمده که واشنگتن قرار است از سازمان ملل بخواهد که نشستی بین‌المللی با حضور وزیران خارجه کشورهای منطقه از جمله روسیه، چین، پاکستان، ایران و هند برگزار کند.

در نامه همچنین گفته شده است که نامه مشابهی به عبدالله عبدالله، رییس‌ شورای مصالحه ملی، نیز فرستاده شده است.

آقای بلینکن خطاب به رییس‌جمهور غنی گفته است که امریکا پس از موافقت طرح ارایه شده از سوی افغانستان و گروه طالبان از ترکیه خواهد خواست که نشستی در سطح مقام‌های بلندپایه برگزار کند تا طی آن دو طرف توافقنامه صلح را نهایی کنند.

در این نامه به لحن جدی و فوری آن اشاره شده و همچنین هشدار داده شده که آقای بلینکن نگران است پس از خروج نیروهای امریکایی از افغانستان حتا با وجود ادامه کمک‌های مالی به افغانستان “اوضاع امنیتی بدتر” شود و طالبان بتوانند مناطق بیشتری را به تصرف خود درآورند.

در بخشی از نامه هم از “پیامدهای فاجعه بار” دهه ۱۹۹۰ میلادی در پی “بی‌اتفاقی رهبران افغان” اشاره شده و تاکید شده که چنین رویدادی نباید تکرار شود.

 

نامه

صفحه اول نامه بلینکن به غنی

آقای بلینکن به آقای غنی نوشته است که طرحی برای کاهش ۹۰ روزه خشونت‌ها در آستانه “عملیات بهاری طالبان” نیز از سوی امریکا ساخته شده است.

او هشدار داده ‌است که نبود اجماع میان رهبران افغانستان، سبب پیامد فاجعه‌بار در دهه نود شد و نباید چنین کاری باردیگر تکرار شود.

از سوی دیگر رونالد کوبیا، نماینده اتحادیه اروپا برای افغانستان در توییتی نوشته است که افغانستان دارای قانون اساسی است، انتخابات و لویه جرگه برگزار کرده و و توافقنامه مشترک با امریکا دارد و در روند صلح دوحه دخیل است.

او بدون اشاره به تحولات اخیر اضافه کرده است که افغانستان حمایت بخش بزرگی از جامعه بین‌المللی، سازمان ملل را دارد و نشست ژنو متعهد به محافظت از دستاوردها و “جمهوریت” شده است.

در پی انتشار این نامه، دواخان مینه‌پال، سخنگوی رییس‌جمهوری تنها با جمله‌ای در صفحه توییتر رسیدن این نامه “به دولت افغانستان” را تایید کرده است.

همچنین عبدالله عبدالله روز یکشنبه (17 حوت/اسفند – 7 مارچ) تایید کرد که در روزهای اخیر نظرات و طرح‌های مکتوبی با هدف “سرعت بخشیدن به مذاکرات صلح” این کشور مطرح شده و قرار است در روزهای آینده این موضوع در جلسه کمیته رهبری این شورا به بحث گرفته شود.

روز گذشته نیز رییس‌جمهور غنی در مراسم گشایش شورای ملی گفت: «هر نهادی می‌تواند خیال و خوابی را در کاغذ بنویسد و به عنوان راه حل به مردم افغانستان توصیه کند».

به گفته او از این نوع کاغذها در گذشته نوشته، حال هم نوشته می‌شود و در آینده نیز نوشته خواهد شد. او گفت که وثیقه افغانستان قانون اساسی این کشور است و افغانستان به وثیقه دیگر ضرورت ندارد.

نامه

صفحه دوم نامه بلینکن به غنی

نامه
آریاتودی – بخش سیاست
Print Friendly, PDF & Email