سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر از دیدار نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان با رهبران طالبان خبر داده است.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان در دومین روز سفرش در قطر، روز شنبه (16 حوت/اسفند – 6 مارچ) با ملاعبدالغنی برادر، معاون سیاسی و عبدالحکیم حقانی، رییس هیات مذاکره کننده گروه طالبان دیدار کرد.

محمد نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در توییتر خود نگاشته است که ملابرادر، معاون سیاسی، عبدالحکیم حقانی، رییس هیات مذاکره کننده و برخی دیگر از اعضای هیات طالبان در دیدار با زلمی خلیل‌زاد درباره تطبیق کامل توافق‌نامه دوحه گفتگو کردند.

محمد نعیم نگاشته ‌است: «در این نشست هر دو طرف تعهد خود را به توافق‌نامه دوحه ابراز داشتند و بر تطبیق کامل آن صحبت نمودند. در نشست، همچنین در مورد وضعیت فعلی افغانستان و سرعت و موثریت روند جاری مذاکرات میان افغانستانی بحث‌ها صورت گرفت».

پیش از این؛ آقای خلیلزاد، با هیات مذاکره کننده دولت افغانستان در قطر دیدار کرده بود.

خلیل‌زاد از کابل به دوحه رفت. در جریان اقامت خلیل‌زاد در کابل گزارش شد که طرحی را به دولت و شماری از سیاسیون افغانستان سپرده است.

در این طرح، نقشه‌ راه ایجاد یک حکومت انتقالی پیش‌بینی شده است. این طرح که در 10 صفحه به زبان انگلیسی ترتیب شده است، چندین سناریوی احتمالی را برای ایجاد حکومتی زیر نام «دولت انتقالی صلح» پیش‌بینی می‌کند.

بر اساس این طرح؛ قرار است یک ساختار جدید سیاسی به نام «دولت انتقالی صلح افغانستان»‌ به میان آید که دارای «سه قوای مستقل و مساوی اجرایی، شورای ملی و مقننه که دارای دادگاه‌ عالی و دادگاه‌های محلی» خواهد بود. بر اساس این سند «یک شورای عالی فقه اسلامی و یک کمیسیون تعدیل قانون اساسی» نیز ایجاد می‌شود.

منابع معتبر که نمی‌خواهند هویت شان افشا شود؛ می‌گویند که در صورت توافق دولت افغانستان و طالبان بر سر این طرح، نشستی در سطح بلند و با حضور سیاسیون افغانستان در کشور ترکیه برگزار خواهد شد که شباهت زیادی به نشست اول بن خواهد داشت.

در این نشست؛ نمایندگان کشورهای بزرگ و دخیل در قضیه‌ افغانستان از جمله همسایگان این کشور و نمایندگان سازمان‌های بین‌المللی از جمله ناتو و سازمان ملل نیز حضور خواهند یافت.

یکی از نکات کلیدی و عمده این سند آن است که طالبان تعهد می‌سپارند که بعد از توافق روی این طرح، تمامی تشکیلات شان را در کشورهای همسایه بسته خواهند کرد و دفاتر و اعضای خویش را به داخل افغانستان انتقال می‌دهند.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email