طبق گفته مقام‌های ایرانی، آتش‌‌سوزی مخازن سوخت در گمرک ابونصر فراهی افغانستان پس از گذشت بیش از شش ساعت مهار شد. گمرک ابونصر فراهی همجوار با گمرک مرزی ماهیرود در خراسان جنوبی ایران است.

به گزارش بخش اجتماعی آریاتودی؛ این آتش‌سوزی صبح روز شنبه (16 حوت/اسفند – 6 مارچ) در خاک افغانستان آغاز شد و پس از درخواست کمک مقام‌های ولایت‌های فراه و هرات افغانستان از مقام ولایت خراسان جنوبی ایران نیروهای امدادی و آتش‌نشانی ایران برای کمک عازم منطقه شدند.

تاج محمد جاهد، والی فراه در گفتگو با رسانه ها بیان کرده است: «به مسوولان محل دستور داده شد تا تمام وسایلی که در اطراف محل آتش‌سوزی بودند، به محل امن انتقال بدهند. این آتش‌سوزی در جایی رخ داد که مربوط بازرگانان است».

وی درباره تلفات این حادثه گفت: «در بررسی اولیه سه مخزن نگهداری و دو تانکر طعمه حریق شده و این حادثه تلفات جانی نداشته است».

هنوز دلیل اصلی این آتش سوزی در مخازن سوخت تجارتی اعلام نشده است.

خبرگزاری ایرنا در ایران گفته است که پس از آغاز آتش‌سوزی در اقدامی احتیاطی بازارچه مرزی افغانستان از بارهای صادراتی تخلیه شد تا از هرگونه حادثه احتمالی جلوگیری شود. تانکرهای محوطه گمرکی ماهیرود ایران هم به سرعت تخلیه و به سمت مناطق دورتر هدایت شدند و همزمان کامیون‌های مستقر در افغانستان نیز به سمت ماهیرود هدایت شدند.

در اواخر دلو/بهمن گذشته نیز آتش‌سوزی مهیبی در محل گمرک اسلام قلعه ولایت هرات در مرز ایران و افغانستان رخ داد که به نابودی بیشتر از ۵۰۰ کامیون و تانکر حامل سوخت انجامید و به گفته مقامات افغانستان، خسارتی بالغ بر صدها میلیون دالر به بار آورد.

این در حالی است که شماری از فعالین جامعه مدنی افغانستان اعتقاد دارند که این آتش‌سوزی‌ها عمدی بوده است. سید اشرف سادات، فعال جامعه مدنی گفته است: «تبانی‌های کلانی در گمرک‌ افغانستان وجود دارد و برای برطرف کردن خلاها در اسناد ممکن است دستانی پشت این آتش‌سوزی باشد».

آریاتودی – بخش اجتماعی

Print Friendly, PDF & Email