همزمان با جدی شدن بحث‌ها دربارۀ احتمال ایجاد یک دورۀ انتقالی برای حل بحران افغانستان، حمدالله محب، مشاور امنیت ملی رییس‌جمهور غنی تایید می‌کند که رای‌زنی‌ها روی بدیل‌هایی جریان دارند.

به گزارش آریاتودی به نقل از طلوع نیوز؛ آقای محب که روز چهارشنبه (13 حوت/اسفند – 3 مارچ) در فرجامین روز نمایشگاه نیروهای امنیتی در کابل سخن می‌زد، گفت هر طرحی که برای صلح پیشنهاد می‌شود باید صلح واقعی را تضمین کند.

او تاکید کرد که در این راستا باید جامعه جهانی و طالبان باید تضمین بدهند: «درباره بدیل‌های مختلف مشغول بحث‌ها هستیم، ولی موضوع مهم این است که طالبان به صلح نه بل به جنگ مصروف هستند».

او افزود: «این تضمین را باید هم جامعه بین‌المللی و هم طالبان پیش از پیش به افغانستان و مردم افغانستان بدهند».

این سخنان محب واکنشی است به اظهارات اخیر شماری از سیاست‌گران افغانستان دربارۀ ایجاد حکومت انتقالی و گفته‌های وزارت خارجۀ امریکا دربارۀ ایجاد دورۀ انتقال در افغانستان که همواره بیان می گردد.

همزمان با این، مسعود اندرابی، وزیر امور داخله نیز که در مراسم روز چهارشنبه سخن می‌زد، تأکید کرد که در صورت عدم پیشرفت در روند صلح، نیروهای دولتی آماده جنگ اند: «اگر راه جنگ را انتخاب کرد – شما دیدید که نیروهای تان از چه تجهیزات پیش رفته برخوردار هستند – که ان شاالله به آنان جواب دندان شکن خواهند داد».

در حالی که سال پر ماجرای ۱۳۹۹رو به پایان است؛ حکومت می‌گوید که نیروهای دولتی نزدیک به دوهزار عملیات را در برابر طالبان لغو کرده اند؛ زیرا تروریستان از خانه های مردم به عنوان سپر استفاده می کردند و آنها نمی خواستند این حملات باعث تلفات غیرنظامی گردد.

آریاتودی – بخش نظامی

 

Print Friendly, PDF & Email