سفارت امریکا در کابل گفته است که زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان سفرهای خود را به افغانستان، قطر و کشورهای منطقه آغاز می‌کند.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ در بیانیه مطبوعاتی که امروز دوشنبه (11 حوت/اسفند – 1 مارچ) منتشر شده، آمده که در این سفرها مباحث برای حل سیاسی معضل افغانستان و تامین آتش بس دایمی و سراسری با رهبران افغانستان، نمایندگان طالبان و کشورهای منطقه از سرگرفته می‌شود.

آقای خلیلزاد در آغاز این دور از سفرها امروز به کابل رسیده است.

دفتر شورای عالی مصالحه افغانستان تصاویری از دیدار آقای خلیلزاد و عبدالله عبدالله، رییس این شورا منتشر کرده است.

گفته شده که در این دیدار شماری از اعضای رهبری شورای عالی مصالحه نیز شرکت داشتند و دو طرف درباره روند صلح، بازنگری توافقنامه صلح امریکا و طالبان و روند مذاکرات از سوی حکومت جدید امریکا، تسریع روند مذاکرات صلح، کاهش خشونت‌ها و دست یافتن به صلح دایمی بحث کردند.

این سفر آقای خلیلزاد اولین دور سفرهای او پس از روی کار آمدن حکومت جو بایدن در امریکاست و درست یک روز پس از یک سالگی توافق صلح امریکا و طالبان آغاز شده؛ توافقی که آقای خلیلزاد در به دست آمدن آن نقش مهمی داشت.

آقای خلیلزاد در زمان دونالد ترامپ، رییس جمهوری پیشین امریکا به سِمَت نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان انتخاب شد. او بعد از ۱۸ دور مذاکره توانست با ملابرادر، رییس دفتر سیاسی طالبان در قطر و معاون این گروه توافقنامه صلح امضا کند. پس از روی کار آمدن حکومت جدید در امریکا، وزارت خارجه این کشور اعلام کرد که آقای خلیلزاد در این سمت باقی خواهد ماند.

روز گذشته در سالروز امضای این سند، وزارت دولت در امور صلح افغانستان گفت این سند موثریت لازم در کاهش خشونت‌ها و بهبود وضعیت نداشت؛ اما طالبان گفت با وجود کمبودی‌ها، اجرای این توافقنامه به سمت مثبت در حرکت است.

توافقنامه صلح امریکا و طالبان یک سال پیش در دهم حوت به امضا رسید. بر اساس این سند که در دوحه امضا شد؛ طالبان باید حملات به نیروهای امریکایی را متوقف کند، سطح خشونت‌ها را به شدت کاهش دهد و گفتگوهای صلح با دولت افغانستان را پیش ببرد. امریکا نیز در مقابل بر اساس این سند تعهد داده که به تدریج از شمار نیروهایش در افغانستان بکاهد و تا ماه می ۲۰۲۱ آنها را کاملا خارج کند.

امریکا بر اساس همین سند شمار نیروهای امریکایی را در افغانستان نخست از ۱۴ هزار به ۸۶۰۰، بعدتر به ۴۵۰۰ و ماه پیش به ۲۵۰۰ سرباز کاهش داد.

پیش از این طالبان پس از چند حمله هوایی به جنگجویانش، امریکا را به نقض این سند متهم کرده بود. وزارت دفاع امریکا نیز به تازگی گفته که طالبان به وعده‌اش در این توافق از جمله کاهش خشونت و قطع روابط با القاعده عمل نکرده است.

حالا گفته شده حکومت جدید این کشور این سند را بازنگری خواهد کرد؛ تصمیمی که از سوی دولت افغانستان استقبال شده است.

روند گفتگوهای صلح میان دولت افغانستان و طالبان نیز که بر اساس همین سند آغاز شده؛ در دور دوم که حدود یک ماه پیش آغاز شد، بسیار به کندی به پیش می‌رود.

بسیاری نیز به این باورند که طالبان برای ادامه این روند منتظر مشخص شدن سرنوشت توافقنامه صلح این گروه با امریکا و خروج نیروهای خارجی از افغانستان هستند.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email