در اولین سالگرد توافقنامه تاریخی دوحه بین امریکا و طالبان، وزارت دولت در امور صلح افغانستان می‌گوید این سند در کاهش خشونت‌ها و بهبود وضعیت چندان موثر نبوده است.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ مقام‌های این نهاد می‌گویند شرایط اصلی این توافق که کاهش خشونت، قطع رابطه با گروه‌های تروریستی و پیشرفت مذاکرات “میان افغانستانی” بود، عملی نشده و جنگ هنوز ادامه دارد.

سعادت منصور نادری، وزیر دولت در امور صلح یکشنبه (10 حوت/اسفند – 28 فبروری) در نشستی در کابل هرچند از عدم موثریت توافقنامه دوحه انتقاد کرد ولی تاکید کرد روندی که در دوحه جریان دارد، باید ادامه یابد.

فریدون خوزون، سخنگوی شورای عالی مصالحه ملی افغانستان نیز در حالی که از نقض مفاد اصلی توافنقامه دوحه از سوی طالبان انتقاد می‌کند، می‌گوید هنوز هم امیدواری هست فرصت به میان آمده برای پایان جنگ که در نتیجه امضای این سند، ضایع نشود.

او نیز در پیامی گفته که طالبان تعهدی برای پیشبرد جدی گفت‌وگوهای صلح با دولت را ندارند.

شورای امنیت ملی افغانستان نیز در یک پیام ویدیویی گفته که توافقنامه دوحه، توقعات افغانستانی‌ها را برای صلح و تامین امنیت برآورده نتوانست.

رحمت الله اندر، سخنگوی این اداره گفته که این سند تنها آتش‌بس برای امریکایی‌ها را تامین کرد و همچنان “رابطه میان طالبان و افغانستان در قتل و ترور و وحشت محدود ماند”.

به گفته او؛ در توافقنامه دوحه برای مردم افغانستان امیدواری وجود ندارد.

این نهاد چند روز پیش نیز از این سند انتقاد کرد و گفت که در روند صلح موثر نبوده و در زمان امضای آن با حکومت افغانستان مشورت صورت نگرفته بود.

آقای اندر از بعضی اصطلاحات در این سند چون “کاهش خشونت‌ها” انتقاد کرده و گفته بود این اصطلاحات رضایت به ادامه بخشی از جنگ در افغانستان را نشان می‌دهد.

اما طالبان در اعلامیه‌ای به مناسبت یک سالگی توافق‌شان با امریکا گفته با وجود کمبودی‌هایی، اجرای این توافقنامه به سمت مثبت در حرکت است.

طالبان این پیمان را “توافقنامه تاریخی” خوانده و سالروز آن را تبریکی گفتند.

در پیام طالبان رهایی پنج هزار زندانی طالبان و یک هزار زندانی دولت و آغاز مذاکرات میان افغانستانی برجسته شده و گام‌های مثبت برای حل معضل افغانستان خوانده شده است.

طالبان تاکید کرده که متعهد به تمام محتویات توافقنامه دوحه بوده و از امریکا نیز می‌خواهند به تمام تعهدات خود از جمله خروج نیروهایش در زمان تعیین شده پایبند بماند.

این گروه از رهایی زندانیان باقیمانده‌شان و حذف نام‌ شماری از اعضای‌شان از فهرست سیاه اشاره کرده و گفته این بخش از توافقنامه هنوز عملی نشده اما برای تسریع مذاکرات میان افغانستانی باید عملی شوند تا از نامطلوب شدن وضعیت نیز جلوگیری شود.

توافق صلح امریکا و طالبان

توافقنامه صلح آمریکا و طالبان درست یک سال پیش در دهم حوت/اسفند ۱۳۹۸ به امضا رسید. بر اساس این سند که در دوحه امضا شد، طالبان باید حملات به نیروهای امریکایی را متوقف کند، سطح خشونت‌ها را به شدت کاهش دهد و گفت‌وگوهای صلح با دولت افغانستان را پیش ببرد. امریکا نیز در مقابل بر اساس این سند تعهد داده که به تدریج از شمار نیروهایش در افغانستان بکاهد و تا مه ۲۰۲۱ آنها را کاملا خارج کند.

امریکا به اساس همین سند شمار نیروهای امریکایی را در افغانستان نخست از ۱۴ هزار به ۸۶۰۰، بعدتر به ۴۵۰۰ و ماه پیش به ۲۵۰۰ سرباز کاهش داد.

پیش از این طالبان پس از چند حمله هوایی به جنگجویانش، امریکا را به نقض این سند متهم کرده بود. وزارت دفاع امریکا نیز به تازگی گفته که طالبان به وعده‌اش در این توافق از جمله کاهش خشونت و قطع روابط با القاعده عمل نکرده است.

این سند در زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ به امضا رسید و حالا گفته شده حکومت جدید این کشور به رهبری جو بایدن آن را بازنگری خواهد کرد؛ تصمیمی که از سوی دولت افغانستان استقبال شده است.

در حالی که زمان کمی به تعهد امریکا به اساس این سند برای خروج کامل از افغانستان باقی مانده، شماری از سیاستمداران امریکایی از حکومت‌شان خواهان باقی ماندن برای زمان بیشتر در این کشور شدند اما طالبان از عواقب نقض توافقنامه دوحه به امریکاییان هشدار دادند.

روند گفت‌وگوهای صلح میان دولت افغانستان و طالبان نیز که به اساس همین سند آغاز شده، در دور دوم که حدود یک ماه پیش آغاز شد، بسیار به کندی به پیش می‌رود.

بسیاری نیز به این باورند که طالبان برای ادامه این روند منتظر مشخص شدن سرنوشت توافقنامه صلح این گروه با امریکا و خروج نیروهای خارجی از افغانستان هستند.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email