ایران پیشنهاد جوزپ بورل، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای برگزاری یک نشست غیر رسمی با حضور امریکا برای گفتگو درباره برجام را رد کرد.

به گزارش بخش ایران آریاتودی؛ سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزیر امور خارجه ایران شامگاه یکشنبه (10حوت/ اسفند – 28 فبروری) در این زمینه گفت: «با توجه به مواضع و اقدامات اخیر امریکا و سه کشور اروپایی، زمان را برای برگزاری جلسه غیررسمی پیشنهادی جوزپ بورل مناسب نمی دانیم».

خطیب زاده تاکید کرد: «هنوز هیچ تغییری در مواضع و رفتار ایالات متحده صورت نگرفته و دولت بایدن نه تنها سیاست شکست خورده فشار حداکثری ترامپ را کنار نگذاشته، بلکه حتی تعهد خود به اجرای کلیات وظایفش در برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ را اعلام نکرده است».

وی ادامه داد: «اجرای تعهدات همه طرف‌ها در برجام موضوع مذاکره و بده بستان نیست و همه بده بستان‌ها ۵ سال پیش انجام شده است».

سخنگوی وزارت خارجه ایران افزود: «مسیر پیش رو بسیار روشن است. امریکا باید به تحریم های غیرقانونی و یکجانبه خود خاتمه دهد و به تعهدات برجامی خود بازگردد. این امر نه به مذاکره احتیاج دارد نه به قطعنامه در شورای حکام».

وی اضافه کرد: «جمهوری اسلامی ایران عمل را با عمل پاسخ خواهد داد و همان گونه که متناسب با رفع تحریم ها، به تعهدات برجامی خود بازخواهد گشت، به اقدامات و رفتارهای خصمانه نیز به همان شکل و صورت پاسخ خواهد داد».

پیش‌آگاهی روزنامه وال‌استریت ژورنال

ساعتی پیش از آن که موضع رسمی ایران در رد دعوت اروپا از زبان سخنگوی وزارت خارجه این کشور بیان شود، وال‌استریت ژورنال به نقل از دو دیپلومات ارشد غربی نوشت که تهران پیشنهاد بروکسل برای انجام مذاکرات هسته‌ای غیر رسمی در هفته‌های آینده در نشست ۱+۴ و با حضور ایالات متحده امریکا را رد کرده است.

این روزنامه امریکایی در شماره روز یکشنبه خود با ذکر این که رد این پیشنهاد از سوی ایران «تنش‌های بیشتر» بین ایران و امریکا را به همراه دارد، از قول دو منبع خود نوشته بود که مقامات ایرانی خواهان این «تضمین» هستند که آمریکا پس از شرکت در نشست با ایران، «تحریم‌ها را لغو کند».

دعوت‌نامه جوزپ بورل

جوزپ بورل اخیرا از جانب سه کشور اروپایی حاضر در قرارداد هسته‌ای با ایران، از مقامات تهران و واشنگتن خواسته بود تا در نشستی غیررسمی به گفتگو درباره برجام بپردازند.

دیوید بلینکن، وزیر امور خارجه امریکا گفته بود کشورش این دعوت را می‌پذیرد، اما جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران روز شنبه دوم حوت/ اسفند همزمان با سفر رافایل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران، از عملکرد اروپا انتقاد کرده و گفته بود که ایران تا پیش از رفع تمام تحریم‌ها، وارد چنین مذاکره‌ای نمی‌شود.

ساعاتی پیش از انتشار اظهارات ظریف، عباس عراقچی، معاون سیاسی او گفته بود که ایران در حال «بررسی» دعوت اروپا برای شرکت در این نشست غیر رسمی است.

نشست شورای حکام

همزمان، علی‌اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران روز یکشنبه در حاشیه نشست کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: «در صورتی که شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نسبت به اقدام ایران مبنی بر توقف پروتکل الحاقی قطعنامه‌ای را علیه کشورمان صادر کنند، ایران واکنش مناسبی را خواهد داشت و در این راستا نامه‌ای هم ارسال شده است».

صالحی به مفاد این نامه اشاره‌ای نکرد.

قرار است شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه ۱ مارچ (۱۱ حوت/اسفند) درباره گزارش‌های مربوط به افزایش تولید سوخت هسته‌ای در ایران و موضوع کاهش همکاری این کشور با آژانس تشکیل جلسه دهد.

آریاتودی – بخش ایران

Print Friendly, PDF & Email