گروه حوثی‌های یمن با پذیرش مسوولیت حملات موشکی و هواپیمای بی سرنشین به عربستان سعودی اعلام کرد که در این حمله یک فروند موشک بالستیک “ذوالفقار” نیز شلیک کرده است.

به گزارش بخش خاورمیانه آریاتودی؛ بنا بر گزارش خبرگزاری سبا – وابسته به حوثی‌ها – یحیا سریع، سخنگوی حوثی‌ها، روز یکشنبه (۲۸ فبروری/ ۱۰ حوت/اسفند) گفت که در این حملات از ۱۵ هواپیمای بی سرنشین از جمله ۹ هواپیمای “صماد ۳” استفاده شده است.

حوثی‌ها پیشتر اعلام کرده بودند که به قابلیت ساخت هواپیمای بی سرنشین نظامی دست یافته‌ و حملات به تاسیسات آرامکوی عربستان سعودی را نیز با هواپیماهای صماد انجام داده‌اند.

موشک بالستیک ذوالفقار از جمله موشک‌های ساخت ایران است. هنوز روشن نیست که موشک مورد استفاده حوثی‌ها، یک موشک ایرانی است یا اینکه بین موشک‌های این گروه و موشک‌های ایران، تشابه اسم وجود دارد.

عربستان سعودی و امریکا در گذشته بارها ایران را متهم کرده اند که به حوثی ها، موشک ارسال می‌کند؛ ادعایی که ایران آن را رد کرده است.

واکنش امریکا

دولت امریکا روز یکشنبه (10 حوت/اسفند) با صدور بیانیه‌ای حملات موشکی حوثی‌ها به مناطق مسکونی در عربستان سعودی را قویا محکوم کرد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا، با صدور بیانیه‌ای گفت: «این حملات نه فقط غیرنظامیان بی‌گناه بلکه آینده صلح و ثبات در یمن را تهدید می کند.»

او گفت ایالات متحده از حوثی‌ها می خواهد که به حملات وحشتناک خود پایان بدهند و با مارتین گریفیتس، نمایندگان ویژه سازمان ملل متحد و ایالات متحده برای صلح در یمن، تعامل سازنده داشته باشند.

او افزود: «ایالات متحده همچنان به همکاری بلند مدت خود با پادشاهی سعودی و کمک به عربستان در دفاع از خاک خود در برابر حملات گروه‌ های همسو با ایران متعهد است.»

دولت جو بایدن ماه گذشته حوثی ها را از فهرست گروه های تروریستی وزارت امور خارجه آمریکا خارج کرد تا روند صلح در یمن از سر گرفته شود. دولت آقای بایدن همچنین به حمایت های ایالات متحده از ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی در جنگ یمن خاتمه داد.

پاسخ ایران به حملات آمریکا در سوریه؟

کیوان حسینی – بی بی سی

اگر ملاک تیتر یک روزنامه کیهان در روز یکشنبه باشد، حملات اخیر حوثی‌ها به عربستان، نه به دلیل تحولات جنگی یمن، بلکه به دلیل تنش اخیر ایران و آمریکا بر سر برجام رخ داده.

ناکام ماندن انتظارات ایران برای رفع فوری تحریم‌ها و پایان فشار حداکثری توسط دولت جو بایدن، در دو هفته اخیر رنگ و روی تنشی نظامی پیدا کرده که یادآور نیمه دوم سال ۲۰۱۹ است؛ دومینوی پرحادثه‌ای که در نهایت به کشته شدن قاسم سلیمانی انجامید.

این بار نیز نقطه آغاز دومینوی جدید حملات راکتی به مواضع آمریکا در عراق است. در حادثه نخست، یک پیمانکار فیلیپینی در فرودگاه اربیل کشته شد.

۱۰ روز بعد، پاسخ آمریکا، حمله مواضع گروههای مورد حمایت ایران در سوریه بود.

و حالا چنانکه تیتر روزنامه کیهان گواهی می‌دهد، پاسخ این حملات، انفجار مشکوک یک کشتی اسرائیلی در دریای عمان و حملات یمن است.

جو بایدن می‌گوید که می‌خواهد به برجام برگردد و تحریم‌ها را لغو کند. اما در عمل، بی‌تابی ایران، سرسختی آیت‌الله خامنه‌ای در ارتباط برای حل مساله و تلاش واشنگتن برای کنترل سیاست خارجی تهاجمی تهران دست به دست هم داده‌اند و شرایطی را به وجود آوردند که روز به روز، حل مشکل دشوارتر به نظر می‌رسد.

kayhan first page

صفحه یک روزنامه کیهان در روز یکشنبه

بر اساس قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل، ارسال سلاح به یمن ممنوع است و ایران نیز همواره این اتهامات را تکذیب کرده است.

سخنگوی حوثی‌ها همچنین حملات اخیر را “عملیات موازنه بازدارندگی پنجم” نامیده است.

سری عملیاتی که گروه حوثی ها با عنوان “موازنه بازدرندگی” انجام داده برای نخستین بار در اوت سال ۲۰۱۹ علیه تاسیسات شرکت آرامکو انجام شد.

در جریان آنچه حوثی‌ها دومین عملیات موازنه بازدرندگی خواندند، بار دیگر تاسیسات شرکت آرامکو هدف قرار گرفت و نیمی از تولید روزانه نفت عربستان متوقف شد.

در سومین عملیات از این سری حملات، حوثی‌ها اعلام کردند که از یک موشک بالستیک به نام ذوالفقار استفاده کرده‌اند.

saudi
 

عربستان میگوید موشک‌هایی که گروه حوثی‌ها استفاده می‌کند ساخت ایران هستند

گروه حوثی‌ها که با نام رسمی “انصارالله” فعالیت می‌کند، یک گروه شبه‌نظامی شیعه است که بعد از جریان تحولات بهار عربی و سرنگون شدن علی عبدالله صالح، رییس‌جمهور یمن، به یکی از بازیگران کلیدی قدرت سیاسی یمن تبدیل شد.

این گروه که ابتدا در ایتلاف با عبدربه‌ منصور هادی، رییس‌جمهور یمن به سر می‌برد بعد از سه سال علیه او وارد عمل شود و به شکل مسلحانه کنترل صنعا را به دست گرفت.

عبد ربه منصور هادی به ریاض گریخت و نیروهای وفادار به او به جنگ علیه حوثی‌ها روی آوردند.

مداخله نظامی ایتلافی از کشورهای عربی به رهبری عربستان در جنگ داخلی موجب شد تا گروه حوثی‌ها به حملاتی علیه همسایه شمالی دست بزند.

این گروه که در اواخر دوران دونالد ترامپ به فهرست سازمان‌های تروریستی وزارت خارجه امریکا وارد شده بود، در دوران ریاست جمهوری جو بایدن، از این فهرست خارج شد.

سازمان ملل می‌گوید که جنگ داخلی یمن به یک فاجعه انسانی منجر شده و میلیون‌ها نفر از شهروندان این کشور با مشکلاتی جدی برای تامین غذا و دارو روبه‌رو هستند.

بی بی سی

آریاتودی – بخش خاورمیانه

Print Friendly, PDF & Email