سازمان ملل از کشته‌ شدن دست‌کم 18 نفر در حمله نیروهای امنیتی علیه معترضان به کودتای نظامی در میانمار خبر داد.

به گزارش بخش حقوق بشر آریاتودی؛ دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد: دست‌کم 18 نفر در حمله نیروهای امنیتی علیه معترضان به کودتای نظامی در میانمار جان خود را از دست داده‌اند.

براساس این گزارش، حداقل 30 نفر نیز در جریان مداخله علیه معترضان که از زمان به قدرت رسیدن ارتش در 1 فوریه، تظاهرات مسالمت آمیز در کلانشهرهای این کشور ترتیب داده‌اند، زخمی شده‌اند.

بر این اساس، به سوی جمعیت معترض در شهرهای یانگون، داوایی، ماندالای، ماییک، باگو و پاکوککو گلوله واقعی شلیک شده و مستندات حاکی از آن است که دست‌کم 18 نفر کشته شده‌اند.

راوینا شامداسانی، سخنگوی کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل گفت: خشونت رو به افزایش علیه معترضان در میانمار را به شدت محکوم کرده و مقامات را به توقف زور علیه شرکت کنندگان در تظاهرات مسالمت آمیز فرامی‌خوانیم.

به گزارش رسانه‌های میانمار به نقل از شاهدان عینی، نیروهای پولیس و امنیت به سوی معترضان گلوله پلاستیکی، گاز اشک آور و بمب‌های صوتی شلیک کرده و گاهی نیز از گلوله واقعی استفاده کرده‌اند.

گفتنی است ارتش میانمار روز اول فبروری در پی بازداشت میو انیونت، سخنگوی حزب حاکم اتحادیه ملی دموکراسی و آنگ سان سوچی، رهبر این حزب و وزیر خارجه این کشور با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد قدرت به مین آنگ هلینگ، فرمانده کل ارتش منتقل شده است.

نظامیان در بیانیه‌ای تاکید کردند این کودتا به علت عدم رسیدگی به تقلب در انتخابات 8 نوامبر 2020 انجام گرفته و کنترل کشور را تا یک سال آینده بر عهده گرفته‌اند.

در حالی که بحث تقلب در انتخابات 8 نوامبر 2020 در میانمار داغ بود، رییس ستاد کل ارتش در 27 جنوری اعلام کرد که در صورت عدم رسیدگی به این مسئله و اجرای قوانین، قانون اساسی را منحل خواهد کرد.

این کودتا واکنش‌های بین‌المللی را در پی داشته و آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد که تمام تلاش خود را برای بسیج همه بازیگران و جامعه بین‌المللی برای شکست کودتای نظامی انجام خواهند داد.

آریاتودی – بخش حقوق بشر

Print Friendly, PDF & Email