مسولان محلی در ولایت جوزجان در شمال افغانستان می‌گویند که منطقه “طلاتپه” که گنجینه باختر در سال ۱۳۵۷ در آنجا کشف شد؛ در خطر تخریب کامل قرار دارد.

به گزارش بخش فرهنگی آریاتودی؛ گنجینه باختر در روزهای خزانی سال ۱۳۵۷ توسط گروهی از باستان‌شناسان افغانستان و روس تحت سرپرستی باستان‌شناس معروف روس ویکتور ایوانویچ سیریانیدی در منطقه طلاتپه ولایت جوزجان در شمال افغانستان کشف شد.

بعد از کشف آن، افغانستان درگیر رویداد‌های مهم سیاسی امنیتی گردید و مراقبت از منطقه طلاتپه فراموش شد.

احمدحسین احمدپور، رییس اطلاعات وفرهنگ ولایت جوزجان به بی‌بی‌سی گفته است که برای حفاظت از این منطقه و دیگر محل‌های تاریخی آن ولایت نیرویی در اختیار ندارد.

به گفته او؛ غصب زمین‌های حریم طلاتپه و حوادث طبیعی محل کشف گنجینه باختر را تهدید می‌کند.

به گفته او؛ این محل هنوز ثبت میراث‌های جهانی در یونسکو نیست.

او گفت که بعد از کاوش باستان شناسان در سال ۱۳۵۷ این محل به حال خودش رها شده است. به دلیل اینکه این تپه در میان زمین‌های کشاورزی مردم قرار دارد؛ بیشترین صدمه را از این جهت دیده است.

به گفته آقای احمدپور در سال ۱۳۵۷ در قسمت محدودی از این محل کاوش‌های باستان شناسی انجام شده و نیاز است که حفریات بیشتر انجام شود.

او درباره اینکه اکنون حفریات غیر قانونی نیز در محل انجام می‌شود گفت که اکنون اقدام‌های غیر قانونی در محل دیده نمی‌ شود.

گنجینه باختر که ۴۲ سال پیش در منطقه طلا تپه در شمال شهر شبرغان افغانستان کشف شد؛ از مهم‌ترین گنجینه‌های طلا در جهان محسوب می‌شود. اين مجموعه شامل ۲۱۶۱۸ قطعه اثر باستانی از طلا، نقره و عاج فیل می‌با‌شد و اشکالی چون زیورآلات، کمربند، تاج، مجسمه‌های حیوانات افسانوی چون اژدهای بالدار، تندیس‌های خدایان، شمشیر و خنجر را دارند.

این مجموعه آثار باستانی حدود ۱۳ سال قبل به بیرون از افغانستان منتقل و در موزه‌های دستکم ۱۳ کشور به نمایش گذاشته شد. سرانجام حدود دو ماه پیش با کسب درآمد بیش از۳۰۰ میلیون افغانی (حدود ۴ میلیون دالر) به افغانستان برگردانده شد.

این گنجینه در حال حاضر در بانک مرکزی افغانستان نگهداری می‌شود.

آریاتودی – بخش فرهنگی

Print Friendly, PDF & Email