فواد حسین، وزیر امور خارجه عراق که به تهران سفر کرده است؛ روز شنبه (9 حوت/اسفند – 27 فبروری) با همتای ایرانی خود، جواد ظریف دیدار کرد.

به گزارش بخش ایران آریاتودی؛ وزیر خارجه عراق که بامداد روز شنبه وارد تهران شده بود، پیش از حضور در وزارت خارجه ایران، با علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و گفتگو کرده بود.

این دومین سفر وزیر امور خارجه عراق به تهران طی یک ماه گذشته است. فواد حسین ۱۵ دلو/بهمن ماه برای دیدار با مقامات ایران به تهران سفر کرده بود. او در این سفر با حسن روحانی، رییس جمهوری ایران، جواد ظریف و علی شمخانی و چند مقام دیگر دیدار و گفتگو کرد. فواد حسین این بار نیز قرار است با روحانی دیدار و گفتگو کند.

مقامات عراقی روز گذشته موضوع گفتگوهای وزیر خارجه عراق در سفر یک روزه به ایران را بررسی روابط دوجانبه و مسایل منطقه‌ای ذکر کرده بودند.

روند پرداخت بدهی عراق به ایران آغاز می‌شود

وزیر امور خارجه عراق در تهران همچنین از آغاز کار پرداخت بدهی‌های عراق به ایران خبر داد.

وی در دیدار با شمخانی با اشاره به توافقات انجام شده میان مسوولان دو کشور برای تادیه بدهی عراق به ایران که به دلیل تحریم‌های خارجی به تعویق افتاده، گفت: «با تلاش مستمر حوزه‌های مالی و بانکی و دستگاه‌های اقتصادی ایران و عراق، برخی از موانع مهم برداشته شده و به زودی بر اساس مدل مورد توافق دو کشور روند پرداخت بدهی‌ها آغاز می‌شود».

همزمان، رسانه‌های ایران گزارش دادند که عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی ایران در نشستی که به درخواست مدیر عامل بانک تجارت عراق در محل بانک مرکزی برگزار شد، درباره منابع جمهوری اسلامی ایران در عراق و راهکارهای نقل و انتقال آنها گفتگو کرد. در این دیدار، مقام عراقی گفت که روند استفاده از منابع یاد شده از این پس تسریع خواهد شد و تلاش می‌شود تا کانال‌ها و روش‌های مختلفی که مورد تایید طرف ایرانی است به منظور استفاده از این منابع عملیاتی شوند.

آیا وزیر عراقی حامل پیام امریکاست؟

دومین سفر وزیر خارجه عراق به تهران در فاصله کمتر از یک ماه و در شرایطی که جو بایدن در اولین تصمیم نظامی‌اش دستور حمله به نیروهای تحت حمایت ایران در منطقه را داده، گمانه‌زنی‌هایی را در مورد ارتباط این سفر با تنش نظامی تازه در منطقه برانگیخته است. برخی تحلیلگران از احتمال وجود ماموریتی دیپلوماتیک برای انتقال پیامی از جانب امریکا به ایران به دست وزیر خارجه عراق سخن می‌گویند.

تحرکات منطقه‌ای ایران و حمایت از برخی گروه‌های شبه نظامی همواره از دغدغه‌های غرب در مواجهه با ایران بوده است. در حالی که تلاش‌های بین‌المللی برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با ایران و احیا برجام همچنان در جریان است و امریکا هنوز به این توافق بازنگشته است، درگیری‌های نظامی در منطقه مانع از تنش‌زدایی شده است.

ارتش امریکا روز پنجشنبه (7 حوت/اسفند) مواضع گروه‌های شبه نظامی مورد حمایت ایران از جمله حشد شعبی و کتائب حزب الله را در خاک سوریه در نزدیکی مرز عراق بمباران کرد. پنتاگون اعلام کرد که این حملات تلافی حمله موشکی اوایل ماه جاری به اربیل عراق است که منجر به کشته شدن یک پیمانکار غیر نظامی و زخمی شدن یک نیروی نظامی ایالات متحده امریکا و سایر نیروهای ایتلاف شد.

نیروهای مورد حمایت ایران در عراق که اخیرا با تشکیل گردان‌های جدید و با نام و نشان تازه فعالیت می‌کنند، در هفته‌های اخیر بارها به نیروهای امریکایی در مناطق مختلف عراق حمله کرده‌اند و موشک‌باران میدان هوایی اربیل جدی‌ترین مورد از این حملات بود.

بایدن تاکنون صراحتا در این زمینه به ایران هشدار داده است. او روز گذشته در سفر به تگزاس درباره حمله نیروهای امریکایی به پایگاه شبه نظامیان مورد حمایت ایران در سوریه گفت که او با این اقدام خواسته به ایران هشدار دهد که «اعمال شما بدون پاسخ نخواهد ماند» و خطاب به ایران گفت: « حواس‌تان را جمع کنید».

ایران نقش داشتن در اقدامات ضربه زننده به مواضع امریکا در عراق را تکذیب می‌کند. اما به هر روی، نفس حضور وزیر خارجه عراق در تهران در فاصله نزدیکی از سفر قبلی‌اش، خود نشان‌دهنده اهمیت تبادل پیام میان دو کشور در بحبوحه تنش نظامی در منطقه است.

آریاتودی – بخش ایران

Print Friendly, PDF & Email