جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، می‌گوید اگر چه دولت عراق در بخش عملیاتی حمله شب گذشته به پایگاه گروه‌های شبه‌نظامی شیعه در مرز سوریه با آمریکا همکاری نداشته است اما بغداد با اطلاعات جمع‌آوری کرده و تحقیقتی که برای شناسایی عوامل حمله راکتی به میدان هوایی اربیل به واشنگتن انجام داده به نیروهای آمریکایی کمک کرده «با دقت و اطمینان بالا» از درستی اطلاعات، هدف خود را انتخاب کنند.

به گزارش بخش خاورمیانه آریاتودی به نقل از بی بی سی؛ سخنگوی پنتاگون همچنین گفته در جریان حمله هوایی دیشب ۹ ساختمان که محل آموزش، تجهیز و زرادخانه این گروه‌ها بوده -که واشنگتن آنها را وابسته به ایران خوانده- هدف قرار گرفته است.

وزارت دفاع آمریکا بامداد روز، جمعه (8 حوت/اسفند – 26 فبروری) از حمله هوایی به نقطه‌ای در مرز سوریه و عراق خبر داد و گفت این حمله با دستور جو بایدن رییس جمهور آمریکا و به تلافی حمله هفته گذشته به پایگاه نظامیان آمریکایی در نزدیکی میدان هوایی اربیل در کردستان عراق انجام گرفته است.

در جریان آن حمله یک پیمانکار غیرنظامی آمریکایی کشته و پنج شهروند دیگر این کشور از جمله یک نظامی زخمی شدند.

گروه دیدبان حقوق بشر سوریه واقع در بریتانیا که با تکیه بر شبکه‌ای از منابع مطلع اوضاع سوریه را زیر نظر دارد گزارش داده در این حمله ۲۲ شبه نظامی نزدیک به ایران کشته شده‌اند.

رامی عبدالرحمان مدیر این گروه به خبرگزاری فرانسه گفت: “در این حمله سه کامیون حامل مهمات منهدم شد … و قربانیان زیادی داشت.”

او گفت کشته‌شدگان “همگی اعضای نیروهای بسیج مردمی (حشد شعبی) بوده‌اند.”

صابرین نیوز، که یک رسانه نزدیک به شبه‌نظامیان شیعه در عراق است، با تایید آنکه آنها هدف حمله بوده‌اند از کشته شدن تنها یک نفر خبر داده است.

این منبع گفته حمله آمریکا چندین مجروح هم بر جای گذاشته است.

بایدن: پیام این حمله هوایی به ایران این بود که از عقوبت اعمال‌تان مصون نخواهید ماند

جو بایدن، رییس‌جمهوری امریکا، گفته با حمله هوایی بامداد جمعه به پایگاه شبه نظامیان شیعه در مرز سوریه با عراق بنا داشته به ایران هشدار دهد که: “اعمال شما بدون پاسخ نخواهد ماند. حواس‌تان را جمع کنید.”

آقای بایدن که روز جمعه برای بازدید از تگزاس در پی آسیب‌های توفان زمستانی هفته گذشته، به این ایالت سفر کرده بود، در نخستین اقدام نظامی خود در مقام فرمانده کل قوای آمریکا، بامداد جمعه به نیروهای این کشور دستور داد که در تلافی حمله راکتی به پایگاه نیروهای امریکایی در نزدیکی فرودگاه اربیل که هفته گذشته صورت گرفت، مواضع گروه‌های حشد شعبی را در منطقه مرزی میان سوریه و عراق هدف قرار دهند.

آمریکا: اطلاعات عراق به ما در شناسایی صحیح عوامل حمله راکتی کمک کرده است

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، روز جمعه ۲۶ فبروری، در کنفرانس خبری با خبرنگاران تصریح کرد که همکاری‌های اطلاعاتی با دولت عراق به نیروهای آمریکایی کمک کرده “با درصد اطمینان بسیار بالایی” نسبت به شناسایی عوامل حمله راکتی هفته گذشته، حمله هوایی بامداد جمعه را ترتیب دهند.

پیش از این دولت عراق تاکید کرده بود که هیچ نقشی در این عملیات هوایی نداشته است اما همکاری اطلاعاتی بغداد با واشنگتن هم می‌تواند دولت مصطفی کاظمی، نخست‌وزیر و برهم صالح، رییس‌جمهوری را با انتقادهای داخلی جدی روبرو کند چرا که نیروهای شیعه حشد شعبی (بسیج مردمی) عملا شاخه‌ای از نیروهای مسلح و ارتش این کشور محسوب می‌شوند که در نبرد با داعش هم نقش مهمی داشتند.

نزدیکی این نیروهای شبه‌نظامی به ایران در دو سال گذشته و پس از عقب راندن داعش از عراق و سوریه، بارها موجب بالا گرفتن تنش نظامی-نیابتی میان ایران و آمریکا در عراق و سوریه شده است.

با این حال، جان کربی چند ساعت بعد از کنفرانس خبری عصر جمعه خود با انتشار توییتی در شبکه اجتماعی توییتر سعی کرد پاسخ خود به خبرنگاران را اصلاح کند و نوشت: «همان طور که امروز تصریح کردم، نیروهای ائتلاف برای مبارزه با داعش در عراق حضور دارند. دلیل دیگری برای حضور ما وجود ندارد – اما همان طور که پرزیدنت بایدن نشان داد، ما از نیروهای خودمان دفاع خواهیم کرد. عراق مشغول تحقیقات برای یافتن عوامل حملات راکتی چند روز و چند هفته اخیر در این کشور است. اما بگذارید تصریح کنم: ما برای حمله هوایی شب گذشته از اطلاعات دولت عراق استفاده نکردیم».

این توییت سخنگوی وزارت دفاع آمریکا تا حدودی در تعارض با گفته‌های او در جریان کنفرانس خبری عصر جمعه است که اتفاقا به علت تکرار این سوال -درباره نقش دولت عراق در حمله هوایی – از سوی خبرنگاران مختلف، آقای کربی چند بار آنها را تکرار کرد.

سخنگوی پنتاگون روز جمعه در پاسخ به خبرنگاران که درباره نقطه جغرافیایی این حمله هوایی سوال کردند و قرار داشتن آن در خاک سوریه را “فرصتی برای واشنگتن و بغداد” برای پرهیز از انتقادها خواندند، گفت: “این منطقه که تقریبا خالی از سکنه است پیش‌تر هم از سوی داعش برای آموزش و ساماندهی حملات در داخل خاک عراق مورد استفاده قرار می‌گرفت و ما با بررسی دقیق و ضریب اطمینان بالا” این پایگاه‌ها را هدف قرار دادیم.

“این عملیات حامل این پیام صریح است؛ پرزیدنت بایدن برای حفاظت از پرسنل آمریکا و ائتلاف بی‌کار نخواهد نشست. در همین حال، ما به شکلی حساب شده عمل کردیم که هدف آن رفع تنش از وضعیت کلی در شرق سوریه و عراق است.”

انتقاد از جو بایدن به علت مجوز نگرفتن از کنگره برای حمله نظامی

حمله هوایی بامداد جمعه که نخستین اقدام نظامی تحت فرمان جو بایدن بود با واکنش‌های متفاوتی در داخل خاک این کشور هم روبرو شده است.

سناتور تیم کین، دموکرات، روز جمعه از این که این حمله نظامی بدون مجوز و اطلاع کنگره صورت گرفته است انتقاد کرده است.

بنابر قانون اساسی آمریکا، ورود به جنگ از اختیارات کنگره این کشور است اما از زمان حملات یازدهم سپتمبر ۲۰۰۱، کنگره به دولت اجازه داده که در مبارزه با تروریسم و همچنین برای حفظ جان نیروهای خود عملیات‌های نظامی مقطعی و پیشگیرانه انجام دهد.

جان کربی، سخنگوی پنتاگون هم روز جمعه با استناد به همین قوانین به خبرنگاران گفت: “این ورود به جنگ نبود و ضمنا آمریکا بر اساس ماده ۵۱ منشور سازمان ملل متحد، حق دفاع از خود را دارد”.

با این حال، در واشنگتن و میان نمایندگان کنگره بر سر وجاهت قانونی چنین حملاتی که گر چه غیرمستقیم اما به صورت نیابتی، رویارویی با ایران محسوب می‌شود و خطر وقوع یک جنگ تمام عیار میان دو کشور را افزایش می‌دهد، اختلاف نظر جدی وجود دارد.

این اختلاف سال گذشته و همزمان با حمله هوایی نیروهای آمریکایی به کاروان حامل قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران، هم بالا گرفت اما دولت وقت آمریکا با استناد به “خطر آنی” حمله به نیروهای آمریکایی و سفارت‌خانه‌های این کشور، خود را مجاز به “عملیات پیشگیرانه” دانست.

آریاتودی – بخش خاورمیانه

Print Friendly, PDF & Email