دو شرکت بین‌المللی فعال در زمینه اطلاعات و امنیت دریایی از انفجار در یک کشتی تجاری متعلق به یک شرکت اسراییلی که در آب‌های شرق تنگه هرمز در حال گذر بود، خبر دادند.

به گزارش بخش خاورمیانه آریاتودی؛ روزنامه اسراییلی هاآرتص به نقل از این منابع نوشت که دلیل و منشا این انفجار که شامگاه پنجشنبه ۲۵ فوریه (۷حوت/اسفند) روی داد، مشخص نیست اما گزارش شده که به کشتی آسیبی نرسیده و خدمه آن نیز «در امان» هستند.

این کشتی که «هلیوس ری» نام دارد و در زمان وقوع حادثه با پرچم پاناما در دریای عمان حرکت می‌کرد، متعلق به یک شرکت اسراییلی است و اسناد مالکیت آن در تل‌آویو ثبت شده است.

شرکت اطلاعات و امنیت دریایی «یوکی‌ام‌تی‌او» بریتانیا با انتشار اطلاعیه‌ای ضمن اعلام این که تحقیقات در زمینه این انفجار در حال انجام است، به کشتی‌های منطقه توصیه کرده که «احتیاط» کنند.

این انفجار در ساعت ۲۰ و ۴۰ دقیقه پنجشنبه به وقت گرینویچ (12 و ۴۰ دقیقه شب به وقت افغانستان) رخ داده است.

شرکت امنیت دریایی «درایاد گلوبال» بریتانیا نیز اعلام کرد که این کشتی متعلق به شرکت هلیوس ری با مسوولیت محدود، مخصوص حمل موتر است و در زمان حادثه از مبدا بندر دمام عربستان در حال حرکت به سوی سنگاپور بوده است. شرکت هلیوس ری در «جزیره من» بریتانیا ثبت شده است.

سخنگوی وزارت حمل و نقل اسراییل گفته هیچ اطلاعی در مورد حمله به کشتی اسراییلی در نزدیکی خلیج فارس ندارد. استامکو، شرکتی که مدیریت کشتی را به عهده دارد نیز از این موضوع اظهار بی‌اطلاعی کرده است.

شرکت درایاد گلوبال در گزارش خود درباره این حادثه نوشته است: «در حالی که جزییات مربوط به این حادثه همچنان نامشخص است، اما این احتمال واقع‌بینانه وجود دارد كه این رویداد نتیجه فعالیت نامتقارن نیروهای نظامی ایران باشد.»

داده‌های رفینیتیو نشان می‌دهد که این کشتی دبی را به عنوان مقصد فعلی تعیین کرده است.

ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده مستقر در بحرین گفته است که از این حادثه مطلع بوده و در حال پایش اوضاع است.

از سال ۲۰۱۸ که امریکا از برجام خارج شد و تحریم‌های سنگین‌تری را علیه ایران وضع کرد، تنش‌های بین‌المللی در پهنه‌های آبی خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان افزایش یافته است.

آریاتودی – بخش خاورمیانه

Print Friendly, PDF & Email