رییس جمهور امریکا با تاکید بر ادامه حمایت واشنگتن از کی‌اف اعلام کرد که ایالات متحده الحاق غیرقانونی کریمه توسط روسیه را هرگز نخواهد شناخت.

به گزارش بخش جهان آریاتودی؛ جو بایدن، رییس جمهور امریکا با انتشار بیانیه‌ای به مناسبت هفتمین سالگرد “اشغال” شبه‌جزیره کریمه توسط روسیه تاکید کرد که کشورش الحاق «خودخوانده» کریمه توسط روسیه را هرگز نخواهد شناخت و در برابر رفتارهای تهاجمی روسیه در کنار اوکرایین خواهد بود.

بایدن اظهار داشت: روسیه با اشغال کریمه، حقوق بین‌المللی، قوانین کشورهای معاصر، حاکمیت و یکپارچگی خاک همسایه‌اش اوکراین را نقض کرده است.

وی با اشاره به اینکه امریکا از آغاز درگیری‌ها تاکنون در کنار اوکرایین و متحدان خود بوده است، گفت: «در این سالگرد غم‌انگیز، برای بار دیگر بر یک واقعیت مهم تاکید می‌کنیم که کریمه متعلق به اوکرایین است. به تلاش‌های خود برای مسئول دانستن روسیه درباره موارد نقض در اوکراین و رفتار‌های تهاجمی آن ادامه خواهیم داد».

رییس جمهور امریکا با تاکید بر اینکه به حمایت از مبارزه مردم اوکرایین نیز ادامه خواهند داد، تصریح کرد: «امریکا هنوز هم به تعهد اوکراین اعتماد دارد و از هر کسی که برای آینده مسالمت‌آمیز، دموکراتیک و رفاه کشورش تلاش می‌کند، حمایت می‌کنیم».

گفتنی است که فرآیند الحاق جمهوری خودمختار کریمه توسط روسیه در شب 26 فبروری 2014 آغاز شد و در یک همه پرسی در 16 مارچ 2014 بدون تصویب در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، کریمه به خاک فدراسیون روسیه پیوست.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email