دولت آلمان در حال آماده سازی راهی است که نیروهای نظامی این کشور در افغانستان که دومین گروه از بزرگترین نیرو در ناتو هستند، در صورت لزوم تا سال آینده در این کشور بمانند.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ استفان سیبرت سخنگوی دولت آلمان گفته است که کابینه نخست وزیر آنگلا مرکل روز چهارشنبه (6 حوت/اسفند – 24 فبروری) پیش نویس جدیدی را تصویب کرد که به نیروهای آلمانی امکان می دهد تا ۳۱ جنوری سال 2022 در افغانستان بمانند.

استقرار نیروهای آلمانی در خارج از کشور نیاز به تایید پارلمان دارد که معمولا به صورت سالانه اعطا می شود. ماموریت فعلی برای افغانستان در پایان ماه مارچ منقضی می شود.

ناتو در حدود ده هزار سرباز در این کشور دارد كه به آموزش و مشاوره نیروهای امنیتی افغانستان كمک می كند. نیروهای نزدیک به ۱۱۰۰ نفری آلمان بعد از ایالات متحده دومین گروه بزرگترین ماموریت پشتیبانی قاطع است.

هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان گفته است که خروج نیروهای خارجی از افغانستان باید به پیشرفت در مذاکرات آرام صلح بین دولت کابل و طالبان بستگی داشته باشد؛ نه اینکه بی چون و چرا محکوم به مهلت اول می باشد.

در عین حال سیبرت سخنگوی دولت آلمان گفته است که حداکثر سطح ۱۳۰۰ سرباز آلمانی در دستور جدید تغییر نکرده است. او افزود که تاریخ انقضای پیشنهادی آن به پیچیدگی شرایط افغانستان بستگی دارد و همچنین انعطاف پذیری لازم را برای امکان واکنش در صورت تغییر وضعیت ناپایدار امنیت و تهدید در آنجا امکان پذیر می سازد.

این طرح همچنین به گونه ای است كه به پارلمان و دولت تازه انتخاب شده آلمان در مورد آنچه در افغانستان اتفاق می افتد؛ زودتر خبر داده خواهد شد.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email