سخنگوی وزارت خارجه امریکا روز چهارشنبه (6 حوت/اسفند – 24 فبروری) گفته است که صبر کشورش مقابل ایران برای بازگشت به مذاکرات برای احیای توافق هسته ای ۲۰۱۵، برجام، “بی پایان نیست”.

به گزارش بخش ایران آریاتودی؛ ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه امریکا، در کنفرانس خبری روز چهارشنبه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا پیشنهاد امریکا تاریخ انقضا دارد گفت که اقدامات ایران در فاصله گرفتن از محدودیت های برجام و افزایش فعالیت های هسته ای این موضوع را به یک “چالش فوری” برای امریکا بدل می کند.

او گفت: «صبر ما بی پایان نیست؛ اما بر این باوریم و رییس جمهور (جو بایدن) هم روشن کرده است که … موثرترین راه برای اطمینان از اینکه ایران هرگز به سلاح هسته ای دست پیدا نخواهد کرد دیپلوماسی است».

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا، هفته پیش گفت که واشنگتن به دعوت سه کشور اروپایی برای برگزاری جلسه مشترک و غیر رسمی با ایران درباره برجام، پاسخ مثبت داده است.

با این حال؛ جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، روز چهارشنبه تایید کرد که امریکا هنوز پاسخ ایران به دعوت اروپایی ها در این زمینه را دریافت نکرده است.

ایران بر این موضع پافشاری می کند که چون امریکا ابتدا از برجام خارج شده، این کشور است که باید تحریم ها را لغو کند تا تهران دوباره تعهداتش که مشغول کاهش آنها بوده را اجرا کند.

همزمان به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس وزیر خارجه آلمان روز چهارشنبه ایران را ترغیب کرد که پیام های دیپلوماتیک مثبت غرب را جدی بگیرد تا امکان حفظ برجام وجود داشته باشد.

دولت بایدن هفته پیش در گامی نمادین به شورای امنیت سازمان ملل متحد اطلاع داد که دستورالعمل دولت قبلی امریکا مبنی بر این که ایالات متحده معتقد است همه تحریم های سازمان ملل متحد از ماه سپتمبر ۲۰۲۰ بنا بر مکانیزم ماشه در برجام دوباره بر ایران وضع شده را لغو کرده است.

هایکو ماس همچنین ایران را متهم کرد؛ با اقدامات خود بیش از پیش از شفافیتی که برجام حکم می کند فاصله می گیرد.

این پس از آن است که ایران از روز سه شنبه محدود کردن بازرسی های آژانس بین المللی انرژی اتمی براساس پروتکل الحاقی را شروع کرد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی روز سه شنبه در گزارشی – که خبرگزاری رویترز جزییات آن را منتشر کرد – گفت که ایران ۱۷.۶ کیلوگرم یورانیوم با غلظت ۲۰ درصدی غنی کرده است که ورای ۳.۶۷ درصد غنی سازی است که براساس برجام مجاز است.

آقای ماس گفت: «در نهایت ایران باید درک کند که مهم کاستن از تنش است و پیشنهاد دیپلوماسی که از جمله از طرف امریکا روی میز است را بپذیرد».

بر اساس توافقی که به تازگی میان ایران و آژانس به دست آمد، دوربین های نظارتی آژانس سه ماه دیگر در تاسیسات اتمی ایران فعالیت های هسته ای را زیر نظر خواهند داشت؛ اما اطلاعات ذخیره شده در این دوربین ها در پایان قرارداد سه ماهه در صورتی در اختیار آژانس قرار می گیرد که تحریم های ایالات متحده علیه ایران رفع شده باشد در غیر این صورت ایران این اطلاعات را “برای همیشه” از بین می برد.

آقای ماس گفت: «ما در کنار سایر طرف های توافق هسته ای همچنان می خواهیم از این فرصت سه ماهه برای بحث درباره چگونگی بازگشت گام به گام امریکا به این توافق استفاده کنیم، به خصوص اینکه ترتیب این گام ها چه خواهد بود. یعنی چه کسی باید کدام گام را بردارد تا دستیابی به توافقی کلی ممکن شود، توافقی که در پایان با پیوستن دوباره آمریکا به برجام همراه است».

وزیر امور خارجه آلمان هفته پیش گفته بود: «مذاکرات در حال حاضر به طور قابل توجهی پیچیده شده، به این دلیل که ایران آشکارا به دنبال تنش زدایی نیست؛ بلکه اوضاع را تشدید می کند و این بازی با آتش است».

آریاتودی – بخش ایران

Print Friendly, PDF & Email