با رسیدن نیم میلیون دوز واکسین کرونا به افغانستان و آغاز روند تزریق آن، افراد دارای اولویت برای دریافت واکسین در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی افغانستان مورد توجه قرار گرفته است.

به گزارش بخش اجتماعی آریاتودی؛ دستگیر نظری، سخنگوی وزارت صحت افغانستان به بی‌بی‌سی گفته است که “ده هزار” مقام‌ و کارمند دولتی نیز در فهرست افرادی هستند که ابتدا واکسین را دریافت می‌کنند.

او به رسانه‌ها گفته است که این مقام‌ها شامل «رییس‌جمهور و معاونانش، اعضای کابینه، اعضای شورای ملی، والیان و کسانی که رهبری استراتیژیک حکومتی را پیش می‌برند، می‌شوند».

اجرای برنامه‌های ملی توزیع موادغذایی به نیازمندان در دوره کرونا در افغانستان نیز خبرساز شد و شماری از مقام‌ها و کارمندان دولتی به استفاده‌جویی از بودجه کرونا متهم شده اند.

انیسه شهید، خبرنگار در کابل اولین دوز واکسین کرونا را در ارگ ریاست جمهوری دریافت کرد.

اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان، امروز سه شنبه (5 حوت/اسفند – 23 فبروری در آغاز روند واکسیناسیون بر ایجاد نظام توزیع عادلانه واکسین در کشورش تاکید کرد.

براساس اولویت‌بندی وزارت بهداشت افغانستان؛ قرار است ابتدا کارمندان بهداشتی، بعد از آنها نیروهای امنیتی و خبرنگاران واکسین کرونا را دریافت کنند.

در کشورهایی مانند اسراییل، بریتانیا، امریکا و اروپا که موفق شده‌اند به میلیون‌ها شهروند واکسین کرونا تزریق کنند، اولویت به ترتیب سن به کهن‌سالان و افرادی دارای بیماری‌های پیش‌زمینه‌ای داده شده است.

هند نیم میلیون دوز واکسین کرونا مورد تایید سازمان بهداشت جهانی به افغانستان کمک کرده که برای تزریق به 250 هزار نفر است.

“چرا روند واکسناسیون کرونا از ارگ شروع می‌شود؟”

شماری از مردم در مورد احتمال توزیع ناعادلانه واکسین و همچنین میزان کارایی آن نگرانی‌هایی را در شبکه‌های اجتماعی ابراز کرده‌اند. ولی قندهاری، یک کاربر افغانستانی نوشته است: «اولويت‌های واکسین اشرف غنی برخلاف تمام نورم‌های طبی است. اولويت واکسین را اشخاص مسن و مبتلا به مريضی فشارخون، شکر و قلب دارند، نه آن‌هایی که تفنگ و ميکروفون در دست دارند».

کیهان محمدی در فیسبوک، از اینکه نخستین مرحله واکسین کرونا به کادر درمانی، نیروهای امنیتی و خبرنگاران می‌رسد، استقبال کرده و نوشته است: «کادر درمان شبانه روز برای مبارزه با این ویروس تلاش کردند، سربازان دلیر و نیروهای امنیتی سنگر دفاع از وطن را ترک نکردند و خبرنگاران نیز در اطلاع رسانی در سخت‌ترین روزها کنار مردم بودند».

اما فریدون آژند یک کاربر دیگر معتقد است که تزریق واکسین کرونا به خبرنگاران، «هنوز زود است»، چرا که «خبرنگاران در افغانستان، جوان ترین نسل این جامعه را تشکیل می‌دهند».

فرحناز فروتن، خبرنگار افغانستانی در توییتر از شیوه آغاز واکسین کرونا در افغانستان از ارگ ریاست جمهوری انتقاد کرده و نوشته است: «چرا یک داکتر دریافت نکرد؟ چرا یک کهن سال دریافت نکرد؟ چرا یک پرستار دریافت نکرد؟ بیخ مبارزه، دادخواهی و مملکت را در این چند سال عملکردهای پوپولیستی کَند».

او افزوده است: «اصلا چرا از ارگ شروع شود؟ امکانات از شما، نان از شما، امنیت از شما، واکسین هم از شما!؟».

شاه حسین مرتضویی، مشاور رییس جمهوری افغانستان در توییتر نوشته است که «خبرنگاران، سربازان، داکتران و کارمندان صحی در مرحله نخست تطبیق واکسین قرار گرفته اند».

اما برخی با حمله به این توییت آقای مرتضویی گفته اند که «اگر ریکی به کفش تان نیست؛ چرا خودتان اول واکسین نزدید».

آریاتودی – بخش اجتماعی

Print Friendly, PDF & Email