بسیاری از کارشناسان و رسانه ها پیش بینی می کنند که دولت بایدن توافقنامه مذاکره ترامپ با طالبان را نادیده گرفته و نیروهای ناتو را در افغانستان نگهدارد. کاری که از نظر بسیاری، از جمله دولت افغانستان درست به نظر می رسد.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ در حالی که طالبان تعهد خود مبنی بر حمله نکردن به سربازان خارجی را طی یک سال گذشته عملی کردند؛ اما امید به کاهش خشونت در افغانستان تاکنون ناکام مانده است. طبق گزارش روزنامه ساندی تایمز؛ دولت بایدن دستور بازنگری در این توافق نامه را صادر کرده است و اجماع قاطع میان رهبران افغانستان، دیپلومات های خارجی و مقامات سازمان ناتو این است که ایالات متحده مهلت مقرر را تمدید خواهد کرد.

پیش بینی این روزنامه انگلیسی، با انتشار نوشته آنتونی لوید خبرنگار باسابقه حوزه جنگ است که به دنبال انبوهی دیگر از اخبار ارایه شده؛ به شرح معمای بایدن در افغانستان و نظراتی که شکستن توافق را منطقی می دانند پرداخته است.

سی ان ان هم در گزارشی نوشته است که رییس جمهور دموکرات امریکا این اوضاع نابسامان را از ترامپ به ارث برده است و گزینه های خوبی پیش رو ندارد.

نیویارک تایمز هم گفته است که اگر بایدن عقب نشینی کند؛ در صورت سقوط دولت افغانستان او نیز مقصر شناخته خواهد شد.

دویچه وله نیز هشدار داده است که تصاحب قدرت توسط طالبان، برای حقوق بشر به ویژه برای حقوق زنان فاجعه بار خواهد بود.

بسیاری از صاحبنظران افغانستان و جهان نیز معتقدند که بایدن باید یک نیروی کوچک، اما پایدار که هزینه نسبتا کمی دارد را در افغانستان نگهدارد.

این در حالی است که بسیاری از رسانه‌ها چه در افغانستان و چه مطبوعات بین المللی، توافق دوحه را بدترین توافق انجام شده تلقی می کنند. اما اگر بایدن از این توصیه ها پیروی کند و از شروط توافق شده صرف نظر کند؛ طالبان چه واکنشی خواهند داشت؟! بدون شک این مساله از چالش های مهم روند خروج است.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email