خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از رسانه‌های اسراییلی خبر داد که دولت بنیامین نتانیاهو در جریان وساطت مسکو برای آزادی یک زن اسراییلی زندانی در سوریه، ۱.۲ میلیون دالر به دولت ولادیمیر پوتین پرداخت کرده تا در ازای آن واکسین روسی کرونا در اختیار دولت بشار اسد قرار دهد.

به گزارش بخش خاورمیانه آریاتودی؛ اسراییل روز جمعه (1 حوت/اسفند – 19 فبروری) اعلام کرد که برای آزادی زن جوانی که اوایل ماه جاری از طریق بلندی‌های جولان به سوریه رفته و گرفتار شده بود، به توافق‌نامه‌ای با میانجیگری روسیه رسیده است. در مقابل، تل‌آویو نیز متعهد شده تا دو چوپان سوری را که وارد خاک اسراییل شده بودند، آزاد کند.

اما رسانه‌های اسراییلی به نقل از منابع آگاه خبر دادند که اسراییل در جریان این تبادل زندانی ناچار شده هزینه تامین بیش از ۱۲۰ هزار دُز از واکسین روسی اسپوتنیک وی را برای دولت سوریه به روسیه پرداخت کند. واکسینی که بهای هر دُز آن در بازار جهانی کمتر از ۱۰ دالر است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل، روز شنبه (2 حوت/اسفند) تاکید کرد که «حتا یک واکسین اسراییلی» نیز در این معامله نقش نداشته است. البته در پاسخ به این سوال که آیا اسراییل هزینه واکسین‌های روسی ارسالی به سوریه را پرداخت کرده است یا خیر، گفت که روسیه اصرار دارد که جزییات این مبادله مخفی بماند.

همزمان خبرگزاری رسمی سوریه نیز انجام چنین معامله‌ای را با اسراییل تکذیب کرد و این ادعای دروغ را تلاشی برای بهبود چهره اسراییل و دادن اعتبار بشردوستانه به دولت این کشور اعلام کرد.

زن ۲۵ ساله اسراییلی روز جمعه و پس از آن که از سوریه به روسیه منتقل شده بود؛ با یک پرواز خصوصی وارد اسراییل شده و در بدو ورود مورد بازجویی توسط آژانس امنیت داخلی این کشور قرار گرفته است. اسراییل هدف از این اقدام را روشن شدن انگیزه او در ورود به خاک سوریه آن هم از منطقه غیر متعارفی همچون بلندی‌های جولان عنوان کرده است.

آریاتودی – بخش خاورمیانه

Print Friendly, PDF & Email