با متوقف شدن مذاکرات بین دولت افغانستان و طالبان و گزینه های محدود واشنگتن، روسیه تلاش های خود را برای یافتن راهی پیش رو در روند صلح افزایش می دهد.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ فرستادگان مسكو با بازيگران منطقه دیدار كرده و با مقامات و شخصيت های ارشد طالبان گفتگو كرده اند. ضمیر کابلوف فرستاده ویژه ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه در افغانستان نیز روز جمعه برای گفتگو با مقامات در پاکستان بود. اسلام آباد یک بازیگر اصلی با نفوذ قابل توجه بر طالبان بوده است.

واشنگتن و کابل در حالی برای آتش بس فشار می آورند که طالبان می گویند در چارچوب مذاکرات صلح با دولت افغانستان بر سر آن مذاکره خواهند کرد.

رییس جمهور جو بایدن اکنون در حال بررسی توافقنامه با طالبان است؛ اگرچه طالبان هشدار داده اند که هیچ راه دیگری برای خروج در مهلت مقرر وجود ندارد و به شروع جنگ با ایالات متحده و ناتو در صورت عدم تحقق عقب نشینی تهدید کرده اند.

از زمان امضای توافقنامه ایالات متحده و طالبان، طالبان به تعهد خود مبنی بر حمله نکردن به نیروهای ناتو و امریكا عمل كرده اند؛ اما نیروهای افغانستان و مردم غیرنظامی را به طور بی امان هدف قرار داده اند. افزایش خشونت ها در سراسر افغانستان هرگونه چشم انداز برای آتش بس  را تضعیف می کند.

نماینده روسیه در سفر غیرمنتظره روز جمعه خود به اسلام آباد، با رییس ارتش مقتدر پاکستان و همچنین وزیر امور خارجه ملاقات کرد. جزییات کمی از جلسات کابلوف بدست آمده است.

روسیه وارد صحنه دیپلوماتیک در افغانستان شده است و ماه گذشته هیاتی از طالبان از مسکو بازدید کردند. همانطور که در گذشته نیز در لحظات حساس برای روند صلح اقداماتی انجام داده بودند.

در سال ۲۰۱۹، مسکو دو بار میزبان جلساتی بین طالبان و شخصیت های سیاسی برجسته افغانستان بود؛ جلسه ای که پیش از مذاکرات صلح بین دولت افغانستان و طالبان که سال گذشته در قطر آغاز شد انجام گرفت.

فشار دیپلوماسی مسکو در آستانه سی و دومین سالگرد خروج اتحاد جماهیر شوروی از افغانستان افزایش یافته است.

در همین حال، شاه محمود قریشی وزیر امور خارجه پاکستان پس از دیدار با کابلوف در بیانیه ای گفته است که اسلام آباد و مسکو به حل و فصل سیاسی فراگیر برای درگیری در افغانستان تمایل دارند.

روز پنجشنبه هفته پیش نیز ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه به خبرنگاران گفت که محمدحنیف اتمر وزیر خارجه افغانستان هفته آینده در مسکو خواهد بود.

زاخارووا گفت: «روسیه توجه ویژه ای به مصالحه ملی در افغانستان و پایان دادن به درگیری نظامی طولانی مدت در این کشور دارد».

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email