کنفرانس امنیتی مونیخ در شرایطی فردا، جمعه (1 حوت/اسفند – 19 فبروری) برگزار می‌شود که نگاه‌های امیدوار منتظر شنیدن سخنانی هستند تا گره توافقنامه برجام گشوده شود.

به گزارش بخش ایران آریاتودی به نقل از یورونیوز؛ برخی کارشناسان که به دولت جدید امریکا مشاوره می‌دهند، معتقدند که جو بایدن، رییس جمهور امریکا می‌تواند با اطمینان از قصد خود برای بازگشت به توافق هسته‌ای ایران در جریان کنفرانس امنیتی مونیخ سخن بگوید.

بر اساس برنامه اعلام شده برای کنفرانس امنیتی مونیخ، جو بایدن، رییس جمهور امریکا روز جمعه در این کنفرانس سخنرانی خواهد کرد. آقای بایدن همچنین قرار است در همین روز در جلسه مجازی رهبران جهان، جی-۷ به میزبانی بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا شرکت کند. موضوع این جلسه مجازی، پاسخ جهانی به همه‌گیری کرونا خواهد بود.

در حالی که تحولات پیرامون توافق هسته‌ای ایران شتاب گرفته و جهان شاهد کاهش گام به گام تعهدات برجامی از سوی ایران است، عنصر زمان بسیار تعیین کننده خواهد بود.

از همین رو؛ این وضعیت به عنصر دیپلوماسی درباره اجرای برجام شتاب بخشیده است که نشانه‌های آن را می‌توان در گفتگوهای چند روز گذشته مقام‌های اروپایی و امریکایی از یک طرف و مقام های اروپایی با مقام‌های ایرانی از طرف دیگر مشاهده کرد. البته تعامل ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز در همین راستا ارزیابی می‌شود.

بنابراین زمان آن رسیده است تا سیگنال‌های مثبت از طرف طرف‌های درگیر در این پرونده ارسال شود. موضوعی که آنگلا مرکل، نخست وزیر آلمان نیز در تماس تلفونی روز گذشته خود با حسن روحانی، رییس جمهوری ایران بر آن تاکید کرد. زیرا به اعتقاد نخست وزیر آلمان، انجام این کار می‌تواند باعث ایجاد اعتماد به نفس و افزایش احتمال راه حل‌های دیپلوماتیک شود.

تاکید نخست وزیر آلمان بر لزوم ارسال سیگنال مثبت از سوی ایران در حالی بیان شده است که به اعتقاد برخی کارشناسان حوزه بین‌الملل، دولت جدید امریكا از سیاست صبر در قبال ایران پیروی می‌کند. آنان معتقدند که هر اقدامی کمتر از دستور اجرایی رییس جمهور امریکا برای فراهم کردن مقدمات بازگشت این کشور به برجام و همچنین برداشتن قدم‌های اقتصادی مشخص جهت کاهش تحریم ها علیه تهران، برای منصرف کردن ایران از کاهش تعهدات برجامی اش کافی نخواهد بود.

ایران روز دوشنبه هفته جاری خبر داد که به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خبر داده است که اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را در ۲۳ فبروری متوقف می‌کند.

به گفته برخی کارشناسان حوزه روابط بین‌الملل؛ این تصمیم ایران، نشانه نارضایتی این کشور از کُند بودن اقدام های دولت بایدن برای بازگشت به برجام و کاهش تحریم‌ها است.

اعلام برنامه سخنرانی جو بایدن در کنفرانس امنیتی مونیخ

برنامه تهران برای توقف اجرای پروتکل الحاقی می‌تواند تاثیر جدی بر فعالیت‌های نظارتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ایران داشته باشد.

این در حالی است که برخی منابع خبری از تصمیم ایران برای بررسی اقدام های دیگر از جمله تغییر بازه زمانی برای مطلع کردن آژانس در خصوص برنامه هایش برای تغییر در تاسیسات هسته‌ای اش خبر دادند.

انتشار این اخبار غیررسمی باعث شد تا رافایل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پس از ارایه درخواست برای سفر به تهران، در خصوص قصد تهران برای انجام اقدام های احتمالی آینده‌اش گفتگو کند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که آقای گروسی در اواخر هفته جاری به تهران سفر خواهد کرد تا با مقام‌های ایرانی راهی قابل قبول برای ادامه نظارت های این سازمان بر فعالیت‌های هسته ای ایران پیدا کند.

با این حال؛ تحلیلگران سیاسی معتقدند که دادن اطلاعیه بدون انجام اقدام های مشخص نمی‌تواند گره برجام را باز کند، چرا که دولت ایران فضای مانور کافی برای اجرای آنچه که در قانون جدید مجلس ایران آمده است، ندارد. بنابراین نیاز دولت ایران بیش از این حرف‌ها است.

برخی مقام های ایرانی که از سوی غربی ها “محافظه کاران تندرو” خوانده می شوند؛ برای تصویب قانون بازگشت فعالیت‌های آژانس انرژی هسته‌ای ایران به همان سطح قبل از رسیدن به برجام در سال ۲۰۱۵از ۲۳ فبروری، تلاش کردند.

با این حال؛ آقای روحانی، رییس جمهور ایران روز گذشته اعلام کرد که تهران هنوز هم از دیپلوماسی استقبال می‌کند و اگر امریکا به اجرای کامل برجام بازگردد، ایران نیز همان کار را انجام خواهد داد.

بنابراین همه نگاه‌ها به کنفرانس امنیتی مونیخ دوخته شده است تا ببیند که جو بایدن، رییس جمهور امریکا چه خواهد گفت. آیا سخنان او به برداشتن گام‌های متقابل کمک خواهد کرد یا خیر؟ سوالی است که مقام های سابق و فعلی برخی کشورهای درگیر در پرونده برجام در صدد هستند تا پاسخ آن را در جهت مثبت سوق دهند.

از همین رو؛ جف راتکه، مقام سابق وزارت امور خارجه و کارشناس روابط آلمان و امریکا گفت که دولت آلمان مشتاق همکاری با دولت بایدن است تا برای حفظ توافق هسته‌ای با ایران تلاش کند. راتکه، رییس انستیتوت امریکایی مطالعات معاصر آلمان در دانشگاه جان هاپکینز تایید کرد که آلمانی‌ها مشتاق هستند تا این توافق را دوباره برقرار کنند.

آریاتودی – بخش ایران

Print Friendly, PDF & Email