بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل، می گوید ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه، را برای تبادل زندانی با سوریه واسطه کرده است.

به گزارش بخش خاورمیانه آریاتودی؛ بنا بر گزارش ها، دو طرف قصد دارند که یک زن اسراییلی که می گویند به اشتباه وارد خاک سوریه و دستگیر شده است را با دو زندانی عرب دروزی اهل بلندی‌های جولان تحت اشغال نظامی اسراییل مبادله کنند.

بنیامین نتانیاهو روز چهارشنبه (29 دلو/بهمن – 17 فبروری) در گفتگو با رادیو ارتش اسراییل از اظهار نظر درباره جزییات مذاکرات جاری خودداری کرد. او گفت: “من از روابط شخصی خود با رییس جمهور پوتین برای حل مشکل استفاده می کنم. ما در میان تماس‌های حساس هستیم.”

آقای نتانیاهو افزود: “ما با احتیاط و مسوولیت پذیری برای رسیدگی به موضوع اقدام می کنیم و معتقدم که آن را حل خواهیم کرد.”

رسانه‌های اسراییلی می گویند که میر بن شبات، مشاور امنیت ملی نخست وزیر و یارون بلوم، نماینده دفتر نخست وزیری در امور اسرای اسراییلی، برای بحث در مورد شرایط آزادی شهروند اسراییل به مسکو سفر کرده اند.

گفته می شود که این زن اسراییلی از ساکنان شهرک مودیعین عیلیت واقع در کرانه غربی رود اردن است که عمده اهالی آن یهودیان به شدت سنت‌گرا (حریدی) هستند.

از طرف دیگر، خبرگزاری دولتی سوریه (سانا) گزارش داده که مذاکرات در این خصوص با طرف اسراییلی در جریان است.

در گزارش سانا آمده «فرزندان جولان اشغال شده سوریه» در ازای یک زن اسراییلی که پس از ورود تصادفی به خاک سوریه در منطقه قنیطره بازداشت شد، از زندان اسراییل آزاد می شوند.

حدود ۲۰ هزار عرب دروزی در بلندی های اشغالی جولان زندگی می کنند. بسیاری از آنها پیشنهاد شهروندی اسراییل را رد کرده اند و همچنان خود را سوری می دانند. اسراییل در جنگ سال ۱۹۶۷ بلندی های جولان را به تصرف خود در آورد و سال ها بعد آن را به خاک خود ضمیمه کرد.

به غیر از آمریکا که در زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ حاکمیت ملی اسراییل بر این بلندی های استراتیژیک را به رسمیت شناخت،‌ بیشتر کشورهای جهان همچنان جولان را بخشی از قلمروی سوریه می دانند.

نخست وزیر اسراییل در مصاحبه خود با رادیو ارتش از تایید هویت دو زندانی سوری خودداری کرد، اما خبرگزاری سوری نام دو زندانی یاد شده را نهال مقت و دیاب قهموز اعلام کرده است.

بر اساس گزارش رسانه‌های اسراییلی، آقای قهموز اهل روستای قاجار است. او در سال ۲۰۱۸ میلادی به جرم قاچاق مواد منفجره از طرف حزب الله لبنان به اسراییل و تلاش برای یافتن اهدافی برای حمله احتمالی، به ۱۴ سال حبس محکوم شد.

به گزارش رسانه ها، خانم مقت نیز ساکن بلندی‌های جولان تحت اشغال اسراییل است. گفته می شود او که پیشتر به اتهام تحریک به خشونت محکوم شده بود، روز چهارشنبه از حبس خانگی آزاد شده است.

اسراییل و سوریه ظرف سال های گذشته با وساطت روسیه چند مرتبه اقدام به تبادل زندانی کرده اند، از جمله در جنوری سال ۲۰۲۰ اسراییل اعلام کرد که به عنوان “حسن نیت دیپلوماتیک” دو زندانی سوری را آزاد کرده است.

آزادی آن دو شهروند سوریه در پی انتقال جسد زاکاری بومل، سرباز اسراییلی، از سوریه به اسراییل انجام شد.

گروهبان زاکاری بومل متولد آمریکا در جریان جنگ ۱۹۸۲ لبنان ناپدید شده بود. بقایای جسد او با کمک روسیه در ماه اپریل سال ۲۰۱۹ به اسراییل بازگردانده شد.

آریاتودی – بخش خاورمیانه

Print Friendly, PDF & Email