برخی رسانه‌های امریکایی نوشته‌اند که رابرت مالی، دستیار ویژه باراک اوباما، رییس جمهوری پیشین امریکا و یکی از اعضای گروه مذاکره‌کنندگان هسته‌ای او با ایران، قرار است به عنوان نماینده ویژه دولت جدید امریکا در امور ایران منصوب شود.

به گزارش بخش ایران آریاتودی؛ «جویش‌اینسایدر»، رسانه یهودیان امریکا روز چهارشنبه ۲۰ جنوری (1دلو/بهمن – 20 جنوری) با اعلام این خبر از قول «منابع آگاه» نوشت: «رابرت مالی که در سمت مقام امنیت ملی در دولت اوباما خدمت می‌کرد‌، در دولت بایدن برای تصدی سمت نماینده ویژه در مورد ایران در نظر گرفته شده است».

جو بایدن، رییس جمهوری منتخب امریکا هنوز این انتصاب را اعلام نکرده و منابع رسمی در دولت جدید ایالات متحده نیز هنوز آن را تایید نکرده‌اند.

رابرت مالی کیست؟

رابرت مالی، فرزند یکی از یهودیان سوریه است که در مصر به دنیا آمده است. او که به عنوان دستیار ویژه رییس جمهور و هماهنگ کننده امور خاورمیانه، افریقای شمالی و منطقه خلیج فارس فعالیت می‌کرد، پس از خروج از کاخ سفید به عنوان رییس و مدیر عامل «گروه بین‌المللی بحران» مستقر در واشنگتن دی‌سی فعالیت خود را پی گرفت.

او در ماه نوامبر گذشته از كشته شدن هدفمند محسن فخری‌زاده، معاون پیشین وزیر دفاع ایران انتقاد كرده و گفته بود كه این حمله «از سرگیری دیپلوماسی با ایران را برای جانشین ترامپ دشوارتر خواهد كرد».

در سال ۲۰۱۹ هنگامی که جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران برای شرکت در نشست سازمان ملل در نیویارک حضور یافته بود، رابرت مالی با این مقام ایرانی دیدار کرد.

رابرت مالی که از زمان ریاست جمهوری بیل کلینتون به کاخ سفید راه یافته بود؛ در سال ۲۰۰۸ به دلیل گزارش ملاقاتش با اعضای حماس ابتدا از ستاد انتخاباتی اوباما کنار گذاشته شد؛ اما در مارچ ۲۰۱۴ به عنوان مشاور عالی او در امور خاورمیانه به خدمت گرفته شد. او در سال آخر دولت اوباما نیز مسوول و هماهنگ‌کننده سیاست‌های دولت در قبال گروه تروریستی داعش بود.

نام مالی و خبر انتصاب احتمالی او در حالی دوباره بر سر زبان افتاده که اعضای تیم انتقالی بایدن تحقق بخشیدن به دیدگاه رییس جمهوری منتخب را برای دیپلوماسی با ایران پس از خروج ترامپ از برجام آغاز کرده‌اند.

آرون دیوید میلر، یکی از مسوولان پیشین وزارت امور خارجه امریکا و دوست نزدیک رابرت مالی که در حال حاضر عضو ارشد بنیاد کارنگی برای صلح بین‌المللی است، به «جویش اینسایدر» گفته است که او چون عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای با ایران بوده، نقاط قوت و محدودیت‌های برجام را می شناسد و مهم‌تر از همه آن که او به آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه و جک سالیوان، مشاور امنیت ملی در دولت بایدن نزدیک است.

آریاتودی – بخش ایران

Print Friendly, PDF & Email