وحید عمر، مشاور ارشد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان می‌گوید که به هیچ صورت طالبان بیشتری از بند دولت افغانستان آزاد نخواهند شد.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ آقای عمر روز چهارشنبه (1 دلو/بهمن – 20 جنوری) در یک کنفرانس خبری گفت با آزادی بیش از ۵ هزار زندانی طالبان بر اساس توافقنامه این گروه با امریکا، نه تنها خشونت‌ها کاهش نیافت و آتش‌بس تامین نشد؛ بلکه طالبان گام مثبتی در راستای مذاکرات صلح نیز برنداشتند.

اخیرا گروه طالبان گفته‌اند که یکی از موانع پیشرفت مذاکرات این است که دولت افغانستان حاضر نیست ۷ هزار زندانی دیگر طالبان را که در توافقنامه امریکا و این گروه آمده، آزاد کند.

آقای عمر گفت: “ما طرفدار رهایی طالبان بیشتر به هیچ صورت نیستیم، الا اینکه طالبان قدم‌هایی را بردارند که مردم افغانستان ببینند که آنان آماده صلح هستند”.

او تاکید کرد که گروه طالبان به رغم آزادی زندانیان این گروه گام‌هایی را که مردم افغانستان توقع داشتند، برنداشته و خشونت‌ها را افزایش داده‌اند.

مشاور ارشد رییس جمهوری تاکید کرد که یکی از دلایل کند بودن روند مذاکرات صلح نیز این است که طالبان پیرامون گفتگوها و سایر موارد “دیدگاه واضحی ندارند”.

آقای عمر ابراز امیدواری کرد که طالبان “واقعیت امروز افغانستان را بپذیرند” اما تاکید کرد که تاکنون هیچ تغییری در ذهنیت طالبان در پیوند با نقش زنان و رسانه‌ها در جامعه و دموکراسی دیده نمی‌شود.

گروه طالبان تاکنون در این مورد اظهار نظری نکرده است.

خواست آزادی هفت هزار زندانی جدید

در اواسط ماه قوس/آذر ملاعبدالغنی برادر، معاون سیاسی گروه طالبان و مسوول دفتر سیاسی این گروه از آزاد نشدن ۷ هزار زندانی جدید این گروه به عنوان یکی از موانع بر سر راه صلح یاد کرده و خواهان آزادی آنان شد.

پس از آن دولت افغانستان تاکید کرد که آزادی زندانیان بیشتر الزاما کمکی به روند صلح نمی‌کند؛ همانگونه که دولت قبلا این کار را انجام داده؛ ولی هیچ تاثیر مثبتی بر کاهش خشونت‌ها و پیشرفتی در روند صلح به همراه نداشته است.

این در حالی است که دو روز قبل امرالله صالح، معاون اول رییس جمهوری افغانستان نیز تاکید کرد که طالبان دستگیرشده باید اعدام شوند.

آقای صالح افزوده است که اصلی‌ترین دلیل افزایش ترور در شهرهای بزرگ افغانستان این است که اسرای طالبان فکر می‌کنند در هر صورت عفو می‌شوند و جزای اعمال خود را نمی‌بینند.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان این اظهارات آقای صالح را تلاشی برای سبوتاژ روند صلح خوانده‌ است.

دولت افغانستان پیش از آغاز مذاکرات با طالبان بیش از ۵ هزار زندانی این گروه از جمله ۴۰۰ زندانی “خطرناک” این گروه را بر اساس توافقنامه صلح امریکا و طالبان آزاد کرد.

تاکنون دو دور گفتگو میان دولت افغانستان و گروه طالبان در دوحه، پایتخت قطر برگزار اما دستورکار مذاکرات میان دو طرف نهایی نشده است.

مهمترین بخش دستور کار برای هیات افغانستان آتش‌بس و برای گروه طالبان نوع نظام آینده است.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email