جو بایدن در مراسمی در برابر کنگره در شهر واشنگتن دی سی، پایتخت ایالات متحده، به عنوان رییس جمهور جدید امریکا سوگند یاد کرد.

به گزارش بخش جهان آریاتودی؛ او در انتخابات سوم نوامبر (13 عقرب) برنده شد؛ اما دونالد ترامپ رییس جمهور وقت امریکا از پذیرش نتایج سر باز زد و اتهام تقلب انتخاباتی را مطرح کرد، اتهامی که مقام های انتخاباتی در سطح ایالت و دادگاه ها رد کردند و گفتند شواهدی برای آن وجود ندارد.

آقای ترامپ روز سه شنبه در پیامی ویدیویی به روی کار آمدن دولتی تازه در روز ۲۰ جنوری (1دلو/بهمن) اذعان کرد؛ اما به آقای بایدن تبریک نگفت؛ با این حال صبح چهارشنبه برای دولت تازه آرزوی موفقیت کرد. او همچنین قول داد که “به شکلی باز خواهد گشت”.

او صبح چهارشنبه با هواپیمای ریاست جمهوری در کنار خانواده اش راهی فلوریدا شد. او که قبلا در نیویارک زندگی می کرد؛ اکنون به ایالت جنوبی فلوریدا نقل مکان کرده است.

در عوض مایک پنس معاون آقای ترامپ در مراسم سوگند جو بایدن حاضر بود.

آقای پنس صبح امروز در مراسم خداحافظی دونالد ترامپ شرکت نکرد و به همین علت حضورش در مراسم تحلیف پررنگ تر بود.

آقای بایدن در سخنرانی بعد از سوگند گفت امروز نه روز پیروزی یک نامزد بلکه “روز چیره شدن دموکراسی است”.

در این مراسم شخصیت های مطرح ایالات متحده از جمله روسای جمهور گذشته این کشور چون باراک اوباما، جورج بوش، بیل کلینتون به همراه همسران شان شرکت داشتند.

کاملا هریس معاون آقای بایدن نیز به عنوان نخستین زنی که در تاریخ این کشور این پست را احراز کرده است؛ سوگند وفاداری یاد کرد. خانم هریس از مادری هندی و پدر افریقایی زاده شده است.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email