دبیرکل سازمان جهانی بهداشت با انتقاد شدید از نحوه توزیع واکسین کرونا در جهان گفته است که کشورهای متمول بدون توجه به نیازهای جهانی خود را در اولویت قرار داده‌اند و با رویکرد «اول-من» برای خرید عمده واکسین خیز برداشته‌اند.

به گزارش بخش حقوق بشر آریاتودی؛ این در حالی است که به گفته دبلیو-اچ-او بسیاری از سالمندان در کشورهای فقیر چشم به راه واکسینی مانده‌اند که جوانان تندرست در کشورهای ثروتمند دریافت می‌کنند. داکتر تدروس آهانوم گیبرسیوس، دبیرکل سازمان جهانی بهداشت روز دوشنبه (29 جدی/دی – 18 جنوری) گفت؛ این عدالت نیست که جوانترها و افراد سالم در کشورهای متمول پیش از افراد درمعرض خطر و سالمند کشورهای فقیر واکسین کرونا بزنند.

او گفته است که تاکنون ۳۹ میلیون دوز از واکسین‌های تولید شده میان ۴۹ کشور متمول جهان توزیع شده و این در حالی است که یک کشور فقیر تنها ۲۵ دوز دریافت کرده است.

تاکنون چین، بریتانیا، امریکا، روسیه و هند کشورهایی هستند که موفق به تولید واکسین موثر کرونا شده‌اند و تقریبا همه آنها اولویت را به مصرف داخلی واکسین در کشورهای خود داده‌اند.

انتقاد سازمان جهانی بهداشت از روند توزیع واکسین کرونا در جهان در حالی صورت گرفته که خود این نهاد سازمان ملل متحد به همراه چین به علت نحوه مواجهه با شیوع واکسین کرونا در اوایل سال ۲۰۲۰ مورد انتقاد شدید قرار دارند.

سازمان جهانی بهداشت و چین که عملکرد آنها را یک کمیته مستقل سازمان ملل متحد مورد ارزیابی قرار داده متهم‌اند که چرا وضعیت شیوع و گسترش ویروس کرونا در ماه‌های نخست را با تعلل اعلام کرده‌اند.

سازمان جهانی بهداشت همچنین به علت تحت فشار نگذاشتن چین برای اقدامات فوری مقابله با کرونا تحت انتقاد شدید قرار دارد.

انتقادهایی که حتا دونالد ترامپ، رییس جمهوری امریکا را واداشت که کشورش را از این نهاد سازمان ملل متحد خارج کند. هر چند جو بایدن که تا دو روز دیگر جایگزین دونالد ترامپ خواهد شد گفته خیلی زود امریکا به عضویت دوباره سازمان جهانی بهداشت باز خواهد گرداند.

دبیرکل “دبلیو اچ‌ او” چه گفته؟

داکتر تدروس، دبیرکل سازمان جهانی بهداشت روز دوشنبه در جلسه هیات مدیران این سازمان گفت: «رُک و راست بگویم، جهان در آستانه یک شکست اخلاقی فاجعه‌بار است که بهای آن را انسان‌ها با جان و دارایی خود در کشورهای فقیر جهان خواهند پرداخت».

آقای تدروس گفته است: «رویکرد – اول خودم – یک رویکرد محکوم به شکست است؛ چرا که موجب بالا رفتن قیمت و هجوم برای خرید واکسین می‌شود».

او گفته است که چنین رویکردی در نهایت به ادامه گسترش ویروس کرونا و رنج انسانی و اقتصادی منجر خواهد شد.

سازمان جهانی بهداشت از همه کشورها خواسته است که به مفاد کواکس – اتحاد جهانی برای توزیع واکسین کرونا – متعهد بمانند؛ طرحی که قرار است کار توزیع جهانی واکسین را از ماه آینده میلادی – فبروری – کلید بزند.

برنامه کواکس زیر نظر سازمان جهانی بهداشت و با هدف کمک به خرید و توزیع واکسین کرونا در کشورهای کم‌درآمد یا با درآمد متوسط راه‌اندازی شده است تا دسترسی به واکسین برای همه کشورها امکان‌پذیر شود.

در واکنش به اظهارات دبیرکل سازمان جهانی بهداشت، مت هنکاک، وزیر بهداشت بریتانیا گفته است که این کشور «بزرگترین حامی معنوی و مالی این برنامه جهانی است تا از توزیع و دسترسی همه کشورهای جهان به واکسین یقین یابد. بریتانیا بیشترین کمک مالی را به این تلاش بین‌المللی کرده تا مطمئن شود همه مردم به این واکسین‌ دسترسی خواهند داشت».

دولت بریتانیا تاکنون ۷۳۴ میلیون دالر به برنامه جهانی کوواکس پرداخت کرده است.

بنابر گزارش وزارت بهداشت بریتانیا؛ تاکنون ۴ میلیون از مردم این کشور نخستین دوز واکسین خود را دریافت کرده‌اند.

این کشور همچنان در مرحله نخست تزریق واکسین به افراد مسن و در معرض خطر است.

با این حال؛ مطالعه یک نهاد مدنی فعال در زمینه توزیع واکسین هشدار داده در ۷۰ کشور کمتر توسعه یافته جهان از هر ۱۰ نفر تنها یک نفر به واکسین کرونا دسترسی خواهد داشت.

کانادا ۵ برابر تعداد جمعیتش واکسن سفارش داده

کانادا به ویژه مورد انتقاد جدی قرار گرفته است؛ چرا که بنابر گزارش‌ها این کشور تاکنون ۵ برابر میزان جمعیت خود واکسین کرونا سفارش داده است.

ماه دسمبر گذشته، کارینا گولد، وزیر توسعه جهانی دولت کانادا به انتقادها از این کشور مبنی بر «هول زدن» برای خرید واکسین پاسخ داد و مدعی شد که صحبت‌ها درباره سفارش مازاد واکسین از سوی این کشور تنها جنبه «تیوریک» دارد؛ چرا که سفارش «دوزهای اضافی» هنوز تحویل کانادا نشده است.

کانادا ۳۸۰ میلیون دالر برای کمک به مبارزه با کووید۱۹ در کشورهای در حال توسعه کمک کرده است.

آریاتودی – بخش حقوق بشر

Print Friendly, PDF & Email