کامالا هریس، معاون رییس جمهوری منتخب امریکا روز دوشنبه (29 جدی/دی – 18 جنوری) در حالی که تنها یک روز به آغاز دوره ریاست جمهوری جو بایدن باقی مانده است؛ از سمت خود به عنوان سناتور ایالت کالیفرنیا کناره گیری کرد.

به گزارش بخش جهان آریاتودی؛ او قرار است ظهر روز چهارشنبه (1 دلو/بهمن – 20 جنوری) به عنوان اولین زنی که به معاونت ریاست جمهوری امریکا می رسد به همراه جو بایدن سوگند یاد کند. کامالا هریس نامه استعفای خود را برای گوین نیوسام، فرماندار دموکرات کالیفرنیا فرستاده است. گوین نیوسام پیش از این اعلام کرده بود که الکس پدیا، وزیر امور داخلی کالیفرنیا را به عنوان جانشین کامالا هریس معرفی خواهد کرد.

به این ترتیب؛ الکس پدیا اولین سناتور اسپانیایی تبار ایالت کالیفرنیا خواهد بود. او تا سال ۲۰۲۲ دوره عضویت کامالا هریس در مجلس سنا را به اتمام خواهد رساند. کامالا هریس که در انتخابات سال ۲۰۱۶ به عنوان سناتور کالیفرنیا انتخاب شد؛ از روز چهارشنبه به عنوان معاون رییس جمهوری ریاست مجلس سنا را به دست خواهد گرفت.

معاون رییس جمهوری تنها در صورتی در مجلس سنا حق رای دارد که آرای سناتورها با یکدیگر برابر باشد. امری که احتمالا طی دو سال آینده با توجه به اینکه دموکرات ها و جمهوریخواهان هر کدام ۵۰ کرسی مجلس سنا را در اختیار دارند باعث شرکت کامالا هریس در رای گیری ها خواهد شد.

با این حال؛ کامالا هریس در نامه استعفای خود ابراز امیدواری کرده است که با همکاری دو حزب با یکدیگر مجبور به شرکت در رای گیری های مجلس سنا نشود. این موضع گیری معاون رییس جمهوری منتخب ایالات متحده هم راستا با خط مشی جو بایدن است که خواستار «اتحاد» کشور پس از دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ و «همکاری» دو حزب با یکدیگر شده است.

دموکرات ها پس از پیروزی در انتخابات دور دوم مجلس سنا در ایالت جورجیا و با توجه به حضور قریب الوقوع کامالا هریس در مقام معاونت ریاست جمهوری توانستند به هشت سال کنترل جمهوریخواهان بر مجلس سنا پایان دهند.

سونیا سوتومایور، قاضی دیوان عالی امریکا و اولین فرد اسپانیایی تباری که به عضویت عالی ترین نهاد قضایی ایالات متحده در آمده است روز چهارشنبه متن سوگند کامالا هریس برای ایفای نقش معاون رییس جمهوری را خواهد خواند. جان رابرتز، رییس دیوان عالی نیز قرار است بنا به سنت متن سوگند جو بایدن را قرائت کند.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email