خانواده یما سیاوش، مجری مطرح تلویزیونی که حدود سه ماه پیش در نتیجه انفجاری در کابل جان باخت، برای بار دوم به منظور چگونگی روشن شدن قتل او به شورای امنیت سازمان ملل شکایت کرده و از این سازمان خواسته که این رویداد را بی‌طرفانه پیگیری کند.

به گزارش بخش حقوق بشر آریاتودی به نقل از بی بی سی؛ حدود یک ماه پیش نیز خانواده او شکایت مشابهی به شورای امنیت سازمان ملل ثبت کرده بود اما پاسخ نگرفتند. همچنین جمعی از فرهنگیان و روزنامه‌نگاران نیز در دستکم ده ولایت این کشور از چندی به این سو با امضا در پای طوماری از این سازمان خواسته که این رویداد را مورد تحقیق قرار دهد.

ده‌ها نفر از ولایت‌های کابل، بامیان، هلمند، فاریاب و چندین ولایت دیگر در پای این شکایت‌نامه امضا کرده‌اند.

یما سیاوش، مجری پیشین تلویزیون، زمانی که در ۱۷عقرب/آبان ترور شد؛ کارمند رسمی بانک مرکزی افغانستان بود. در این رویداد دو همکار او نیز کشته شدند.

خانواده یما سیاوش، پس از این رویداد از دولت افغانستان خواست که درباره “قتل مرموز” او تحقیق کند.

خانواده او گفته است که چند هفته از آغاز کار وی در بانک نگذشته بود که به‌طور مرموز با انفجار بمبی در موتر دولتی مربوط به بانک مرکزی کشته شد و “سوالات و ابهاماتی” درباره این حادثه، نزد خانواده او وجود دارد.

خانواده وی همچنین خواهان بررسی دوربین‌های امنیتی شده که ابتدا و انتهای مسیر موتر او را ضبط کرده است. پیش از این خانواده یما سیاوش از شریک نکردن اسناد مرتبط به چگونگی ترور او از سوی بانک مرکزی انتقاد کرده بود.

پس از ترور یما سیاوش و همکارانش، مجلس نمایندگان نیز با اعزام هیاتی خواهان بررسی قتل او شدند؛ اما به دلیل آنچه عدم همکاری بانک مرکزی خوانده شد، به نتایجی دست نیافتند.

اعضای خانواده او پرسیده‌اند که چرا در این زمینه به هیات مجلس نمایندگان معلومات داده نمی‌شود و نیز چرا به رسانه‌ها زمینه‌ دسترسی به اطلاعات فراهم نمی‌شود؟

هرچند بانک مرکزی افغانستان گفته است که تصاویر مدار بسته بانک را در اختیار نیروهای امنیتی افغانستان قرار داده است.

دولت افغانستان پس از این رویداد وعده سپرد که چگونگی قتل او را بررسی کند. دو هفته پیش احمدضیا سراج، رییس عمومی امنیت ملی افغانستان در مجلس نمایندگان این کشور گفت که این اداره به سرنخ‌های در پیوند به قتل یما سیاوش دست یافته و پس از تکمیل این پرونده، نتایج آن همگانی خواهد شد.

امرالله صالح، معاون نخست ریاست جمهوری افغانستان نیز پیش از این از خانواده آقای سیاوش خواسته بود که به حکومت اعتماد داشته باشد؛ زیرا به گفته وی، این رویداد فراموش نشده است.

اما به نظر می‌رسد که کار مسوولان امنیتی تاکنون قناعت خانواده او را فراهم نکرده است و به همین دلیل بستگان یما سیاوش ناگزیر به درج شکایت برای بار دوم به شورای امنیت سازمان ملل متحد شده است.

اکنون خانواده وی بر بررسی سیستم رد‌یاب (جی‌پی‌اس) موتر حامل یما سیاوش و بررسی دوربین‌های مداربسته پارکینک بانک مرکزی افغانستان تاکید می‌ورزند.

خانواده او همچنین می‌گویند که موترهایی که در اطراف ارگ ریاست جمهوری تردد دارند، از طریق بالونی که بر فراز ارگ قرار دارد رصد می‌شوند. آنها خواستار بررسی اطلاعات ثبت شده توسط این بالون امنیتی نیز شده اند‌.

یما سیاوش کی بود؟

یما سیاوش، متولد ولسوالی کوهستان ولایت کاپیسا بود.

او در رشته حقوق و علوم سیاسی مدرک لیسانس داشت. نزدیک به یک دهه با رسانه‌های مختلف کشور کار کرده بود و یکی از مجریان مطرح تلویزیونی به حساب می‌آمد که سوال‌های چالشی از مسوولان می‌پرسید.

او اخیرا به عنوان مشاور امور روابط عمومی بانک مرکزی افغانستان آغاز به کار کرد.

آریاتودی – بخش حقوق بشر

Print Friendly, PDF & Email