جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، با لحنی تند از ژان ایو لودریان، همتای فرانسوی خود انتقاد کرده که ایران را به تلاش برای ایجاد “ظرفیت تسلیحاتی هسته‌ای” متهم کرده بود.

به گزارش بخش ایران آریاتودی؛ آقای ظریف در توییتی به زبان انگلیسی خطاب به آقای لودریان نوشت: “همکار محترم: شما دوران کاری‌ خود در کابینه را با فروش تسلیحات به جنایتکاران جنگی سعودی آغاز کردی. از حرف‌های پوچ و مهمل درباره ایران دست بردار”.

آقای ظریف در بخش دیگری از این توییت با عنوان “راستی‌آزمایی” و با اشاره به قتل جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار سعودی، نوشت: “از حفاظت از جنایتکارانی که منتقدان خود را با اره تکه‌تکه می‌کنند و از جنگ‌افزارهای ساخت ‘شما’ برای سلاخی کودکان در یمن استفاده می‌کنند، دست بردارید”.

وزیر خارجه فرانسه در گفتگویی که روز شنبه( 27 جدی/دی – 16 جنوری) منتشر شد؛ ایران را متهم به گام برداشتن در مسیر ایجاد ظرفیت تسلیحات هسته‌ای متهم کرد و از تهران و واشنگتن خواست که فورا به تعهدات خود در برجام برگردند.

او سپس در توییتی دیگر خطاب به رییس جمهور امریکا درباره خبر پروازهای گشت‌زنی بمب‌افکن‌های ب-۵۲-اچ نوشت: “اگر منظور از حضور پروازهای گشت‌زنی بی-۵۲-اچ ترساندن ایران است، باید این میلیون‌ها دالر را خرج سلامت مالیات‌دهندگان تان می‌کردید. با اینکه ما در دوصد سال گذشته هیچ جنگی را شروع نکرده‌ایم؛ اما از درهم‌کوبیدن متجاوزان ابایی نداریم. کافیست از دوستان همیشه خوبتان که از صدام حمایت کردند بپرسید”.

دولت دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۸ امریکا را به صورت کامل از برجام خارج کرد و یک سال بعد ایران تعهدات خود به این توافق را در چند مرحله کاهش داد.

در هفته‌های اخیر و بعد از ترور محسن فخری‌زاده یکی از چهره‌های پشت پرده برنامه هسته‌‌ای ایران، غنی سازی 20 درصدی یورانیوم با قانون مصوب مجلس ایران از سر گرفته شد.

ظریف: رهبران اروپایی متکی به اجازه اوفک هستند

آغاز فرایند تولید یورانیوم فلزی هم که می‌تواند در تسلیحات اتمی کاربرد داشته باشد یکی دیگر از اقدام‌های ایران بود که واکنش سه کشور اروپایی حاضر در برجام را برانگیخت.

فرانسه، بریتانیا و آلمان روز شنبه در بیانیه‌ای مشترک از آغاز این فرایند عمیقا ابراز نگرانی کردند و گفتند که “یورانیوم فلزی هیچ استفاده معتبر غیرنظامی ندارد”.

آقای ظریف روز یکشنبه (28 جدی/دی – 17 جنوری) در توییتی دیگر این سه کشور اروپایی را متهم کرد که مطلقا هیچ کاری برای حفظ برجام نکرده‌اند و نوشت که رهبران این کشورها برای اجرای تعهدات خود “متکی به امضا و اجازه کارگزاران اوفک (دفتر کنترل دارایی‌های خارجی خزانه‌داری امریکا) هستند”.

او در این توییت نوشت: “به خاطر ایران است که برجام زنده مانده، نه سه کشور اروپایی”.

سازمان انرژی اتمی ایران هم روز شنبه در بیانیه‌ای در واکنش به انتقاد اروپایی‌ها برنامه تولید یورانیوم فلزی را “دارای مصارف صلح‌آمیز” و از حقوق خود دانست و گفت که در اوایل دهه ۱۳۸۰ میزان اندکی از این ماده را تولید کرده و آن را به اطلاع آژانس هم رسانده است.

آریاتودی – بخش ایران

Print Friendly, PDF & Email