تمامی ۵۰ ایالت امریکا در آستانه مراسم سوگند جو بایدن، رییس جمهور منتخب، به خاطر احتمال بروز اعتراضات خشونت آمیز به حال آماده باش درآمده است.

به گزارش آریاتودی به نقل از بی بی سی؛ قرار است آقای بایدن روز چهارشنبه (1 دلو/بهمن – 20 جنوری) سوگند ریاست جمهوری یاد کند. نیروهای گارد ملی در سراسر کشور برای جلوگیری از تکرار هرگونه شورش مرگبار نظیر آنچه که در ششم ماه جنوری به وقوع پیوست به واشنگتن اعزام شده‌اند.

فرمانداران مریلند، نیومکزیکو و یوتا قبل از وقوع هرگونه اعتراض احتمالی، وضعیت اضطراری اعلام کرده‌اند.

کالیفرنیا، پنسیلوانیا، میشیگان، ویرجینیا، واشنگتن و ویسکانسین از جمله ایالت‌هایی هستند که گارد ملی خود را فعال کرده‌اند و تگزاس مرزهای این ایالت را از امروز تا روز بعد از مراسم سوگند خواهد بست.

پولیس فدرال امریکا، اف‌بی‌آی، در مورد راهپیمایی‌های مسلحانه احتمالی تظاهرکنندگان در هر ۵۰ ایالت هشدار داده است.

تردد در محوطه بزرگ مرکزی واشنگتن هم که با موزه ها و سازمان های دولتی احاطه شده ممنوع شده است.

همزمان با تشدید تدابیر امنیتی موانعی در خیابان‌های پایتخت ایجاد شده است.

تیم آقای بایدن از مردم درخواست کرده که به دلیل همه گیری کووید-۱۹ از سفر به واشنگتن خودداری کنند. مقامات محلی هم به مردم گفته‌اند که مراسم سوگند رییس جمهور را از طریق تلویزیون تماشا کنند.

انتظار می‌رود که امروز یکشنبه (28 جدی/دی – 17 جنوری) تمرکز ویژه بر روی برگزاری هر گونه تجمع اعتراضی باشد. شماری از طرفداران آقای ترامپ و شبکه‌های مجازی دست راستی خواستار برگزاری اعتراضات مسلحانه در روز ۱۷ جنوری و برگزاری راهپیمایی در واشنگتن در روز مراسم سوگند جو بایدن شده‌اند.

برخی از گروه های دست راستی با اشاره به تدابیر شدید امنیتی و با ادعای این که اعتراضات برنامه ریزی شده ترفند پولیس برای به دام انداختن آنهاست از هواداران خود خواسته‌اند که در هیچ گردهمایی شرکت نکنند.

این اقدامات در پی یورش خشونت بار هواداران دونالد ترامپ در روز ششم جنوری به کنگره صورت می‌گیرد. مجلس نمایندگان امریکا هفته پیش آقای ترامپ را به اتهام “تشویق شورش” استیضاح کرد.

رییس جمهور امریکا از سوی کنگره متهم شد در سخنرانی خود در روز ۶ جنوری در واشنگتن هوادارانش را به یورش به ساختمان کنگره تشویق کرد.

در پی اظهارات آقای ترامپ هواداران او به زور وارد کنگره شدند که در نتیجه قانونگذاران مجبور شدند روند تایید نهایی نتایج انتخابات را معلق کنند و به پناهگاه بروند.

ساختمان تحت محاصره درآمد و در جریان آن حوادث ۵ نفر جان خود را از دست دادند. یک نفر بر اثر شلیک یک مامور امنیتی کشته شد و یک مامور پولیس هم که به دست مهاجمان مضروب شده بود بعدا درگذشت. مرگ سه نفر دیگر اورژانسی اعلام شد.

سنای امریکا بعدا طرح استیضاح را بررسی خواهد کرد تا در مورد گناهکار بودن یا بی گناهی آقای ترامپ تصمیم بگیرد.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email