در حالی که از ده روز بدین‌سو دور دوم مذاکرات میان افغانستانی در دوحه پایتخت قطر آغاز شده؛ اما تاکنون دو طرف تنها یک جلسه مقدماتی و یک نشست فنی برگزار کرده اند.

به گزارش آریاتودی به نقل از رادیوآزادی؛ با اینکه از چرایی تاخیر نشست‌ها میان دو طرف معلوماتی در دست نیست اما فریدون خوزون سخنگوی شورای عالی مصالحه ملی افغانستان می‌گوید که تعداد محدودی از اعضای گفتگوکننده که در روزهای نخست غایب بودند، اکنون به دوحه رسیده اند.

او افزود: “تعداد محدودی از اعضای هیات جمهوری اسلامی افغانستان كه به دلیل مشکلات صحی و سایر مشكلات شخصی به دوحه نیامده بودند؛ هم اكنون همه به دوحه رسیده و در حال انجام گفتگوها هستند.”

یک منبع آگاه در قطر گفته است که ممکن است این دو گروه تا پایان امروز شنبه (27 جدی/دی – 16 جنوری) دوباره با هم دیدار کنند.

این منبع همچنین تایید کرد که اعضای غیر حاضر گروه طالبان نیز به دوحه رسیدند.

اما گروه طالبان می‌گویند که آنان اکنون و پیش از این نیز آماده مذاکرات بودند.

محمد نعیم سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در این باره می‌گوید که تیم مذاکره ‌کننده طالبان و رییس دفتر سیاسی این گروه در قطر نیز حاضر هستند.

این در حالی است که مذاکرات میان افغانستانی در ۱۲ سپتمبر سال گذشته در قطر آغاز شد و پس از حدود سه ماه گفتگو، دو طرف روی طرزالعمل مذاکرات توافق کردند.

با وجود انتظارات دولت افغانستان از دور دوم گفتگوهای صلح در دوحه مبنی بر برقراری آتش‌بس، سطح خشونت‌ها در افغانستان همچنان بلند است.

سفارت ایالات متحده امریکا در کابل تاکید کرده است که این کشور خواستار پایان فوری خشونت‌ها و برقراری آتش‌بس در افغانستان شده است.

با این حال وزارت دفاع امریکا اعلام کرده که تعداد سربازانش را در افغانستان به 2500 تن کاهش داده است.

ناتو در اعلامیه‌ای در رابطه به کاهش نیروهای امریکایی اعلام کرد که موضع خود را در زمینه آموزش و مشاوره به نیروهای افغانستان تغییر نداده است.

در این اعلامیه آمده است که آنها به کمک با نیروهای نظامی افغانستان ادامه خواهند داد و با توجه به شرایط موجود، حضور‌شان را در این کشور در ماه‌های آینده ارزیابی خواهند کرد.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email