حسن روحانی، رییس جمهور ایران گفته است که این کشور نگران شیوع ویروس جهش‌یافته کرونا است و همزمان یک مقام دولتی ایران هم هشدار داده که احتمال همه‌گیری نوع جهش یافته این ویروس در ایران وجود دارد.

به گزارش بخش ایران آریاتودی؛ پیشتر مقام های بهداشتی خبر داده بودند که ویروس جهش یافته‌ای که در بریتانیا شایع شده، وارد ایران شده است.

یکی از مقام‌های مسوول ستاد مبارزه با کرونا هم در جلسه ستاد ملی کرونا با حضور حسن روحانی، شیوع دوباره بیماری در شهر قم را “قطعی” دانسته و گفته مسوولانی که “بی‌مبالاتی” کرده‌اند؛ مسوول مرگ شهروندان در روزهای آینده هستند و باید مجازات شوند.

افزایش مراجعات سرپایی

داکتر مسعود مردانی عضو کمیته ملی مقابله با ویروس کرونا در ایران گفته است: “راه‌های انتقال ویروس کرونای جهش یافته با کرونای معمولی هیچ تغییری نکرده است. باید برای مهار آن فاصله‌گذاری اجتماعی، شستن دست و استفاده از ماسک و عدم ترددهای غیرضروری را جدی گرفت”.

داکتر مردانی هشدار داده است که “امکان ابتلای همگان در ایران به ویروس کرونای جهش یافته در بریتانیا وجود دارد”.

وی تاکید می کند: “مراجعات سرپایی به مراکز پزشکی ایران افزایش داشته و اگر بازگشایی‌ها با تعجیل انجام شود، طبیعتا موج بعدی کرونا را در پیش خواهیم داشت”.

نمازجمعه قم؛ «آنها مسوول مرگ مردم هستند»

علیرضا رییسی، سخنگوی ستاد مقابله با کرونا در ایران در همین جلسه درباره وضعیت قم هشدار داده و گفته است که در روزهای آینده “حتما” و “بدون شک” آمار این بیماری در قم به “پِیک” خواهد رسید.

آقای رییسی همچنین گفته است: “در قم هیچ‌ گونه پروتکل بهداشتی رعایت نمی‌شود و تنها ۳۰ درصد مردم از ماسک برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا استفاده می‌کنند”.

او تصاویر مردم در صف‌ بدون ماسک را در جلسه به حسن روحانی نشان داده و گفته است: “در نماز جمعه‌ای که برگزار کردند، هیچ پروتکل بهداشتی رعایت نشده” و “کسانی که با بی‌مبالاتی این برنامه‌ریزی‌ها را می‌کنند بدون تعارف، مسوول مرگ مردم ما در پِیک بعدی هستند و باید مجازات شوند. این ثواب کردن نیست؛ اینها دارند آدم می‌کشند”.

همچنین تصاویر صف موترها برای ورود به جزیره تفریحی قشم نمایش داده شده که به گفته مسوولان؛ از نشانه‌های تمرکز جمعیت در این جزیره جنوبی ایران و “رعایت نکردن” مقررات است.

پس از چند ماه که آمار مرگ و میر بر اثر کرونا در ایران سه رقمی بود، اخیرا دو رقمی شده است.

راهپیمایی نمادین بیست و دوم دلو/بهمن

حسن روحانی هم خبر داده که مراسم راهپیمایی حکومتی سالگرد پیروزی انقلاب بهمن 1357 خورشیدی، از بیم شیوع ویروس، امسال به طور”نمادین” برگزار می شود. آقای روحانی احتمال داده که این راهپیمایی با اتومبیل یا موتورسایکل انجام شود.

سعید نمکی وزیر بهداشت ایران هم گفته است که “به شدت” نگران خیز جدید بیماری و شروع موج چهارم “با ارتفاعی به مراتب بیشتر از امواج قبلی” است.

دکتر نمکی تاکید کرده است: “اگر برگزاری مراسم عزاداری فاطمیه در چند روز آینده منطبق با شیوه‌نامه‌ها و توصیه‌های همکاران صورت نگیرد؛ یقینا در افزایش بیماری نقش موثری خواهد داشت”.

اعلام شیوع رسمی ویروس کرونا در ایران در حوت/اسفند سال گذشته فقط چند روز پس از برگزاری این راهپیمایی در ۲۲ دلو/بهمن ۱۳۹۸ بود.

مقام های ایرانی امسال از برگزاری راهپیمایی سالانه مشابهی که در آخرین جمعه ماه رمضان که روز قدس و همراهی با مردم فلسطین نامگذاری شده خودداری کردند.

همزمان با اعلام ممنوعیت ورود واکسین های کرونای تولید بریتانیا و امریکا از سوی آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران و بروز موجی از واکنش های منفی شهروندان ایرانی به این تصمیم، دولت ایران گفته است که در صدد است به غیر از تلاش برای تولید واکسین کرونا در داخل، واکسین خارجی را هم از “منابع مطمئن” تامین کند.

آریاتودی – بخش ایران

Print Friendly, PDF & Email