اداره راه آهن افغانستان اعلام کرده که کار ساخت راه آهن آقینه – اندخوی بیشتر از ۸۵ درصد تکمیل و بزودی به بهره برداری سپرده خواهد شد.

به گزارش بخش اقتصادی آریاتودی؛ اداره راه آهن افغانستان در صفحه رسمی فیسبوک خود نوشته که این مسیر ۳۱ کیلومتر طول دارد و قرار است در ماه‌های اول سال آینده رسما افتتاح شود. کار ساخت این خط آهن که ترکمنستان را به افغانستان وصل می‌کند از آغاز سال جاری میلادی آغاز شده بود.

محمد فرهنگ، مسوول ارتباطات اداره راه آهن افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که ساخت این خط آهن را وزارت صنایع و ارتباطات ترکمنستان به عهده دارد و بودجه آن حدود ۲۱ میلیون دالر است که توسط اداره راه آهن افغانستان تامین شده است.

به گفته آقای فرهنگ؛ احداث این مسیر گام اساسی در راستای ایجاد شبکه داخلی راه‌آهن در افغانستان است و همچنین سبب افزایش انتقال کالا از ترکمنستان به افغانستان و بر عکس خواهد شد، زیرا شبکه خط آهن ترکمنستان به کشورهای منطقه وصل است.

اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان و قربان قلی بردی محمدوف، رییس جمهوری ترکمنستان قوس سال ۱۳۹۵ آغاز ساخت خط آهن میان دو کشور را افتتاح کردند.

دو رییس جمهور توسط قطار از ترکمنستان وارد بندر آقینه در خاک افغانستان شدند که قبلا ساخت آن تکمیل شده بود.

هفته گذشته اشرف غنی و حسن روحانی ، روسای جمهور افغانستان و ایران ، در مراسمی که از طریق ویدیو کنفرانس برگزار شد، اولین خط آهن میان دو کشور را افتتاح کردند.

اداره راه آهن افغانستان گفته که بعد از افتتاح رسمی راه آهن خواف – هرات حدود ۳ هزار و ۵۴۵ تُن کالا از طریق راه آهن حیرتان – مزار شریف، خواف – هرات و تورغندی به خارج از کشور صادر شده است.

به گفته این اداره؛ این اموال از ایستگاه روزنگ به مقصد ایران، از مزارشریف، حیرتان و تورغندی به مقصد کشورهای قزاقستان، ازبکستان و ترکیه فرستاده شده است.

اموال صادر شده شامل فراورده‌های کشاورزی همانند حبوبات، میوه خشک و میوه تازه بوده است.

آریاتودی – بخش اقتصادی

Print Friendly, PDF & Email