حسن روحانی و  اشرف غنی، روسای جمهور ایران و افغانستان، در مراسمی که از طریق ویدیو کنفرانس برگزار شد؛ اولین خط آهن میان دو کشور را افتتاح کردند.

به گزارش آریاتودی به نقل از بی بی سی؛ دو طرف افتتاح راه‌آهن خواف-هرات را “تاریخی” خوانده‌اند. حسن روحانی این خط‌ آهن را مسیری برای “مستحکم‌تر” کردن پیوندهای میان دو کشور خواند و اشرف غنی هم آن را نتیجه تلاش‌های خستگی‌ناپذیر دو کشور برای رشد اقتصاد منطقه‌ای و رفاه آینده دانست.

پروژه ساخت این خط آهن از ایران در سال ۱۳۸۶ و در خاک افغانستان در سال ۱۳۹۵ آغاز شده بود.

دو طرف امیدوارند که این خط آهن علاوه بر کمک به تجارت دوجانبه با پیوند افغانستان به شبکه ریلی بین‌المللی از طریق ایران، به مسیری ترانزیتی میان شرق آسیا و غرب آن تا اروپا تبدیل شود.

Map

مراسم افتتاح این خط آهن به دلیل محدودیت‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا امروز پنجشنبه (20 قوس – 10 دسمبر) نه به صورت حضوری بلکه از طریق ویدیو کنفرانس برگزار شد.

به گفته محمد اسلامی وزیر ترانسپورت ایران؛ طول خط آهن خواف-هرات ۲۲۵ کیلومتر است که ایران ۱۴۰ کیلومتر آن را با صرف دو هزار میلیارد تومان تکمیل کرده و باقی آن هم به عهده افغانستان بوده است.

آقای اسلامی گفته است که این خط آهن ظرفیت سالانه انتقال ۶ میلیون تُن کالاهای تجاری و همچنین یک میلیون مسافر را دارد.

محمد یما شمس، رییس اداره مستقل خط آهن افغانستان افتتاح این خط آهن را خبر خوشی برای اقتصاد افغانستان دانسته، زیرا سبب وصل افغانستان به ترکیه، خاورمیانه و از راه دریایی ایران به کشورهای دیگر است.

افتتاح قطار خواف-هرات
 

رقص محلی بخشی از مراسم افتتاخ خط و آهن بود

به گفته او؛ این خط آهن به سمت شمال هرات و بعدتر از آن منطقه به سمت شهر مزارشریف در شمال افغانستان برای وصل شدن به سایر کشورهای منطقه نیز توسعه خواهد یافت.

ایران برای تکمیل این خطوط آهن در افغانستان ابراز آمادگی کرده است.

آقای شمس گفت که در جریان ساخت این خط ‌آهن ده‌ها کارگر قربانی حوادث کار شدند، که باید در مراسم افتتاح از آنها یادبود شود.

او گفت؛ مطابق برنامه‌ریزی برای سال نخست بهره‌برداری از این خط‌ آهن، یک میلیون تُن کالای تجاری و روزانه نزدیک به دو هزار مسافر از طریق آن میان دو کشور جابه‌جا خواهد شد.

چند روز پیش نخستین قطار حامل ۵۰۰ تن سمنت به طور آزمایشی از این مسیر وارد افغانستان شد که اولین تبادل کالا در تاریخ دو کشور با قطار بود.

افتتاح قطار خواف-هرات
 

آقایان روحانی و اشرف غنی با ویدیو کنفرانس این خط آهن را افتتاح کردند

قرار است از این خط آهن ابتدا برای انتقال بار استفاده شود و سپس مسافران نیز از آن استفاده کنند.

خط آهن خواف-هرات

پروژه این خط آهن در چهار قطعه اجرا شده است که ۷۶ کیلومتر آن در قالب دو قطعه در خاک ایران و قطعه سوم از نقطه صفر مرزی تا ایستگاه روزنگ افغانستان به طول ۶۶ کیلومتر در خاک افغانستان قرار دارد.

اداره خط آهن هرات گفته که قطعه چهارم به طول بیش از ۸۰ کیلومتر از روزنگ تا شهرک صنعتی هرات ادامه دارد و توسط دولت افغانستان ساخته خواهد شد؛ بخش اول قطعه چهارم بیش از ۴۰ کیلومتر است و هزینه آن بیش از ۵۸ میلیون دالر برآورد شده است. همزمان با افتتاح خط آهن امروز، کار ساخت این قطعه آغاز می‌شود.

رییس اداره مستقل خط آهن افغانستان گفت که بخش اول این قطعه تا هشت و نیم ماه آینده تکمیل خواهد شد و کار تدارکاتی بخش دوم این قطعه نیز تا یک ماه آینده آغاز خواهد شد.

مقام‌های ایرانی نیز گفته که بهره برداری از این خط آهن نقش مهمی در افزایش صادرات و واردات و رونق اقتصادی افغانستان و توسعه مبادلات بین ایران و این کشور دارد.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email