ناو هواپیمابر «یواس‌اس نیمیتز» امریکا که دو هفته پیش برای شرکت در رزمایشی در اقیانوس هند از خلیج فارس خارج شده بود، بار دیگر ماموریت یافت تا با ناوگروه همراهش به این منطقه بازگردد.

به گزارش بخش خاورمیانه آریاتودی؛ نیمیتز در اوایل ماه جاری میلادی در یک رزمایشی مشترک موسوم به «مالابار» به همراه کشتی‌های هند، جاپان و استرالیا شرکت کرده بود.

پنتاگون روز جمعه (7 قوس – 27 نوامبر) با انتشار بیانیه‌ای در زمینه گفت که دستور بازگشت نیمیتز به خلیج فارس به منظور پوشش هوایی و «پشتیبانی دفاعی» در صورت درگیری احتمالی در زمان اجرای دستور دونالد ترامپ برای خروج نیروهای نظامی امریکایی از عراق و افغانستان صادر شده است.

در بیانیه وزارت دفاع امریکا آمده است: «این اقدام تضمین می‌كند كه ما توانایی كافی را برای پاسخگویی به هر گونه تهدید و بازدارندگی مخالفان برای اقدام علیه نیروها‌یمان در هنگام كاهش شمار آنها (در عراق و افغانستان) را در اختیار داریم».

با این حال؛ ربکا ریباریچ، سخنگوی ناوگان پنجم نیروی دریایی امریکا گفت که در حال حاضر هیچ تهدید به خصوصی متوجه ناو نیمیتز و ده‌ها هواپیمای موجود در آن که در راه بازگشت به خلیج فارس هستند، نیست.

شبکه خبری سی‌ان‌ان امریکا روز جمعه گزارش داد که اقدام ایالات متحده در فرستادن ناو هواپیمابر خود به خلیج فارس پیش از انتشار خبر ترور دانشمند هسته‌ای ایران در روز جمعه صورت گرفته است.

محسن فخری‌زاده، دانشمند هسته‌ای پیشین ایران روز هفتم قوس در آبسرد دماوند – نزدیکی شهر تهران – بر اثر انفجار موتر و تیراندازی چند نفر کشته شد.

سی‌ان‌ان گزارش داد که نیمیتز احتمالا تا جنوری، یعنی زمانی که جو بایدن رسما در کسوت رییس جمهوری قدرت را در ایالات متحده امریکا به دست می‌گیرد، در منطقه باقی خواهد ماند.

کشتی نیمیتز پس از حدود یک ماه قرنطینه کرونایی در پایگاه دریایی کیتساپ، در ماه اپریل مقر خود در برمرتون واقع در ایالت واشنگتن امریکا را ترک کرد، هنوز دقیقا مشخص نیست که این ناو هواپیمابر چه زمانی به خانه بازمی‌گردد.

آریاتودی – بخش خاورمیانه

Print Friendly, PDF & Email