در شبکه‌های اجتماعی تصاویر از حدود هشت نفتکش همرسانی شده که آنها در کنار جاده‌ای ایستاده و شیر تانکرها باز و نفت در کنار جاده در حال خالی شدن است.

به گزارش آریاتودی به نقل از بی بی سی؛ یکی از رانندگان که این تصاویر را گرفته در این ویدیو می‌گوید که افراد گروه طالبان هشت نفتکش آنان را متوقف کرده و سوخت‌های نفت‌کش‌ها را در دشت خالی کرده‌اند.

او می‌گوید که منظوری از این فلم گرفتن ندارد و فقط نشان می‌دهد که تمام سوخت موترها در زمین خالی شده تا بعدا دچار مشکل نشود. او همچنین یکی از تروریستان مسلح طالبان را نشان می‌دهد و بعد تک تک رانندگان را معرفی می‌کند.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان نیز با همرسانی این تصاویر نوشته است که طالبان دارایی عمومی را صدمه می‌زنند، جاده و پل را ویران می‌کنند، با استفاده از ماین‌های مغناطیسی کارمندان دولت و شخصیت‌های مشهور را می‌کشند. او افزوده که آنان مکاتب را ویران و آتش می‌زنند.

او پرسیده که آیا امکان دارد که گروه با این عمل، صلح را بپذیرند و در یک جامعه مترقی زندگی کنند.

طالبان درباره اینکه این حادثه چه زمانی و در کجا اتفاق افتاده گفته که ممکن این کار در ولایت بلخ در شمال افغانستان روی داده باشد. با آن هم هنوز به طور دقیق مشخص نیست که این حادثه در کجا اتفاق افتاده است، شماری از مسوولان می گویند که ممکن در مسیر کابل – قندهار این حادثه اتفاق افتاده باشد.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان به بی بی سی گفت که این نفت‌کش‌ها، سوخت مورد نیاز وزارت دفاع را انتقال می‌داد به همین دلیل خالی شدند.

او افزوده که طالبان اطلاعات دقیق داشتند که این نفت‌ها مربوط وزارت دفاع افغانستان است.

آقای مجاهد گفته که طالبان به مواد”اکمالاتی دشمن” اجازه انتقال نمی‌دهد؛ زیرا از این تیل برای “کشتن و اجرای عملیات علیه هم‌وطنان” استفاده می‌شود.

مجاهد گفت که این تیل نه شخصی بود و نه هم مربوط خارجی‌ها، بلکه متعلق به وزارت دفاع افغانستان بود.

آریاتودی – بخش نظامی

Print Friendly, PDF & Email