وزارت صحت عامه افغانستان هشدار داد که موج دوم کرونا اواخر زمستان به اوج می‌رسد و “تا حدود ۹۵ هزار نفر” را مبتلا می‌کند.

به گزارش بخش اجتماعی آریاتودی؛ به گفته اکمل سمسور سخنگوی وزارت صحت عامه افغانستان، در شهرهای بزرگ تخت‌های بعضی بیمارستان‌های ویژه بیماران کرونا از همین حالا پر شده‌اند.

بر اساس آمارهای رسمی؛ حدود ۲۵ هزار نفردر موج اول کرونا در تابستان به کرونا مبتلا شدند.

اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان روز جمعه (7 قوس – 27 نوامبر) برای اولین‌بار از بیمارستان افغان – جاپان، ویژه بیماران کرونا در کابل بازدید کرد.

آقای غنی روز گذشته نیز پس از ارایه گزارش محمد جواد عثمانی، سرپرست وزارت بهداشت در مورد موج دوم کرونا گفت که کرونا جنبه فوریت دارد و “حکومت آنچه را که در توان دارد، انجام خواهد داد، تا به وضعیت بد روبرو نشویم”.

وزارت صحت افغانستان پیش بینی کرده است؛ در صورتی که مردم هشدارها را جدی نگیرند شمار جان‌باختگان کرونا در موج دوم به بیش از شش هزار نفر برسد. بنا به آمارهای رسمی تاکنون ۱۷۳۷ نفر بر اثر کرونا جان باخته‌اند.

آمار مبتلایان و مرگ و ناشی از کرونا در ولایات افغانستان در روزهای اخیر رو به افزایش بوده است.

وزارت صحت می‌گوید که مردم با زدن ماسک و رعایت بهداشت می‌توانند شیوع بیماری را کاهش دهند اما به گفته آقای سمسور فقط سی درصد مردم ماسک می‌زنند و افراد کمی فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت می‌کنند.

بر اساس گزارش‌ها؛ این روزها در ولایات و ولسوالی‌ها مردم شاهد مرگ‌های غیرمنتظره‌اند که آنها را به کرونا نسبت می‌دهند. به دلیل نبود یک سیستم دقیق، بسیاری از این موارد به ثبت نمی‌رسند.

در شبکه‌های اجتماعی افغانستان هم آگهی‌های فوت که دلیل مرگ ذکر نشده، بار دیگر افزایش یافته‌اند.

با این حال؛ به نظر می‌رسد مردم ولایت‌ها و حتا کابل هشدارهای وزارت بهداشت را جدی نمی‌گیرند، بازارها همچنان شلوغ اند و از فاصله‌گذاری اجتماعی چندان خبری نیست.

دولت پس از شیوع موج دوم کرونا مکاتب و دانشگاه‌ها را مجددا تعطیل کرد. سالون‌های عروسی هم قرار است بسته شوند اما قرنطینه کامل در هیچ شهری اعمال نمی‌شود.

وزارت صحت می‌گوید که برای مقابله با موج دوم کرونا تدابیری را مثل آزمایش اجباری کرونا برای ورود به افغانستان در نظر گرفته و امکانات ویژه‌ای را هم فراهم کرده؛ اما سرمای هوا و بی‌توجهی مردم کار را دشوار کرده است.

آریاتودی – بخش اجتماعی

Print Friendly, PDF & Email