محسن فخری‌زاده، رییس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع ایران، بعد از ظهر  جمعه هفتم قوس، در یکی از خیابان‌های نزدیک تهران ترور شد. وزیر خارجه و مقام‌های نظامی ایران اسراییل را متهم کرده‌اند و مقام‌های امنیتی وعده “انتقام” داده‌اند.

به گزارش آریاتودی به نقل از بی بی سی؛ خبرگزاری‌های ایران گزارش دادند که ساعت 2:30 به وقت تهران “عناصر تروریست مسلح” به موتر آقای فخری‌زاده حمله کردند. تصاویری که منتشر شده نشان می‌دهد دو سوی جاده منطقه آبسرد در نزدیکی جاده فیروزکوه با چند ردیف موتر بسته شده است.

 

محل ترور در ایران
خط

چه اتفاقی افتاد؟

با گذشت چند ساعت از حادثه، جزییاتی که خبرگزاری‌ها به تدریج منتشر می‌کنند نشان دهنده برنامه‌ریزی دقیق “تروریست‌ها” برای کشتن آقای فخری‌زاده است.

در تازه‌ترین جزییات خبرگزاری فارس نوشته است که موتر آقای فخری‌زاده حوالی ساعت 2 عصر با دو موتر تعقیبی وارد شهر آبسرد شده است:

“یک کیلومتر جلوتر از ورودی شهر آبسرد و نزدیک باغی معروف به باغ سرهنگ موتر با رگبار گلوله متوقف می‌شود و پس از آن یک {موتر نوع} نیسان که در آن پر از الوار های چوبی بوده است منفجر می‌شود. بعد از انفجار تا شعاع ۵۰۰ متری خیابان پر از تکه‌های خودرو و چوب دیده شده و بر اثر انفجار آسیب به دکل برقی مجاور نیسان برق شهر آبسرد نیز قطع می‌شود”.

 

تصویری از نیسان آبی که گفته می‌شود مواد منفجره در آن کار گذاشته شده بوده است
 

تصویری از موتر نیسان آبی که گفته می‌شود مواد منفجره در آن کار گذاشته شده بوده است

ظاهرا بعد از انفجار چند نفر که “کمین” کرده بودند، از نقاط نامشخص شروع به تیراندازی می‌کنند. یکی از محافظان موتر خود را در مسیر تیراندازی قرار می‌دهد و در محل کشته می‌شود.

با این وجود؛ به گزارش خبرگزاری فارس، این اقدام مانع برخورد گلوله با آقای فخری‌زاده نمی‌شود و او آسیب جدی می‌بیند. بر اساس این گزارش، افراد مسلح بعد از حمله فرار کرده‌اند. بعد از پایان درگیری، محسن فخری‌زاده را به درمانگاه شهر آبسرد در دماوند می‌برند و نیم ساعت بعد با هلی‌کوپتر به بیمارستان منتقل می‌کنند. که در بیمارستان از دنیا می‌رود.

 

محسن فخری‌زاده، رئیس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع ایران
 

از محسن فخری زاده تصاویر زیادی موجود نیست. این عکسی است که در دیدار با رهبر ایران گرفته شده است

محسن فخری‌زاده که بود؟

در رسانه‌های ایران و شبکه‌های اجتماعی تصویر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسراییل، دست به دست می‌شود که در نشست خبری خود برای افشاگری علیه برنامه هسته‌ای ایران، محسن فخری‌زاده را به عنوان مدیر پروژه هسته ای ایران معرفی کرده و گفته بود که او به عنوان رییس سازمان پژوهش‌های نوین دفاعی (سپند) بسیاری از چهره‌های کلیدی برنامه هسته‌ای ایران را در مجموعه خود داشته است.

آقای نتانیاهو گفته بود که “این چهره را به خاطر بسپارید”.

ایران در گذشته سعی داشت اطلاعاتی از او منتشر نشود و اجازه ملاقات بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای را با او نمی‌داد.

مهرماه گذشته، شورای ملی مقاومت که شاخه سیاسی سازمان مجاهدین ایران است؛ نام آقای فخری‌زاده را به عنوان مدیر بخشی از پروژه سایت سرخه‌حصار معرفی و ادعا کرد که در آن مکان “آزمایش انفجار در تونل زیرزمینی” انجام شده است.

دستگاه‌های اطلاعاتی غربی او را پدر برنامه هسته‌ای نظامی ایران خوانده‌اند و خبرنگاران دفاعی داخل ایران هم او را “قاسم سلیمانی صنعت دفاعی” لقب داده‌اند.

 

ترور فخری زاده

موتر حامل آقای فخری زاده

واکنش‌ها چه بود؟

واکنش‌های داخلی به مرگ آقای فخری‌زاده بسیار گسترده بوده که نشان از جایگاه و نقش او در صنایع دفاعی ایران دارد.

جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در توییتی از “نقش اسراییل” در این ماجرا سخن گفته است.

در شش ماه گذشته این سومین حمله یا ترور در خاک ایران است که به اسراییل نسبت داده می‌شود.

اسراییل به روال معمول دست داشتن در این عملیات را تایید یا تکذیب نکرده است. اما نیویارک تایمز به نقل از سه مقام امنیتی نوشته که اسراییل “پشت این حمله” بوده و مشخص نیست که تا چه اندازه مقام‌های امریکایی در جریان بوده‌اند چون این دو کشور رابطه نزدیکی دارند.

آنتونیو گترش دبیرکل سازمان ملل متحد در واکنش به این حمله در بیانیه‌ای خواستار خویشتن‌داری شده است.

حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران از انتقام خبر داده است.

او افزوده است: “در صحنه‌های تاریخی گذشته نشان دادیم که هیچ عملی را بدون پاسخ و انتقام نمی‌گذاریم”.

محمود علوی، وزیر اطلاعات ایران گفته نیروهای این وزارتخانه شناسایی به گفته او “عناصر خودفروخته تروریست این جنایت ددمنشانه” را آغاز کرده‌اند و انتقام خواهند گرفت.

جمعه شب شماری از معترضان مذاکره هسته‌ای در خیابان پاستور مقابل ساختمان ریاست جمهوری تجمع کرده و شعار داده‌اند باید به جای مذاکره و تسلیم با امریکا “جنگ” کرد. آنها همچنین خواستار اخراج بازرسان آژانس انرژی اتمی از ایران هستند.

در مقابل این منتقدان، عده‌ای هم مانند حسین علایی، از فرماندهان سابق سپاه “ضعف” سیستم امنیتی ایران را عامل این حملات در خاک این کشور می‌دانند و از عمق نفوذ اسراییل در ایران گلایه دارند.

 

خبرگزاری فارس گزارش داده که حادثه در بلوار آبعلی اتفاق افتاده است
 

خبرگزاری فارس گزارش داده که حادثه در بولوار آبعلی اتفاق افتاده است

حسین علایی: ترور نشان دهنده عملیات پیشرفته اسراییل بود

آقای علایی در یادداشتی برای سایت جماران نوشته است: روش ترور رییس سازمان پژوهشی و نوآوری وزارت دفاع مشخص می‌سازد که ساختار عملیاتی اسراییل در ایران بسیار مجهز و پیشرفته و متکی بر اطلاعات دقیق است.

او با پیش‌بینی ادامه دار بودن عملیات اسراییل گفته است: باید دید چه ضعفی در ساختار و ساز و کارهای دستگاه‌های امنیتی ایران وجود دارد که علیرغم محتمل بودن ترور افرادی مانند شهید فخری‌زاده و پیش بینی محافظ برای آنها باز هم عملیات اسرائیل موفق می‌شود.

آقای علایی ابراز امیدواری کرده که این ترور باعث “انهدام تشکیلات اطلاعاتی و عملیاتی اسراییل در داخل ایران شود و جمهوری اسلامی بتواند بر صهیونیست‌ها در این زمینه مسلط شود”.

ماه اسد امسال در خیابان پاسداران در شمال شهر تهران مردی به همراه یک زن در جریان یک تیراندازی کشته شد. چند روز پیش روزنامه نیویارک تایمز گزارش داد که فرد کشته شده ابو محمد المصری، مرد شماره دو القاعده و از مظنونان اصلی بمب‌گذاری‌های سفارت امریکا در کنیا و تانزانیا بوده است.

این روزنامه همچنین در گزارشی دیگر گفته بود که حمله به تاسیسات نطنز کار اسراییل و با هماهنگی امریکا بوده و برنامه هسته‌ای ایران با آن حمله دو سال عقب افتاده است.

آریاتودی – بخش ایران

Print Friendly, PDF & Email