منابع آگاه روز جمعه (7 قوس – 27 نوامبر) اظهار داشتند که امریکا از ماه فبروری (حوت سال 1398) تاکنون حداقل 10 پایگاه نظامی خود را در افغانستان را تعطیل کرده است.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ نشریه “واشنگتن پست” به نقل از منابع آگاه نوشته است که ایالات متحده امریکا حداقل 10 پایگاه نظامی خود در افغانستان را به عنوان بخشی از اجرای توافقنامه ماه فبروری با طالبان مبنی بر خروج نیروهای امریکایی از این کشور، بسته است.

گفته می شود که تعداد دقیق پایگاه های امریکایی باقی مانده در افغانستان مشخص نیست، زیرا اطلاعات مربوط به این پایگاه ها علنی نشده است.

در عین حال، این نشریه اشاره می کند که ده سال پیش هزاران سرباز امریکایی در افغانستان حضور داشتند که تعداد آنها در سال های اخیر به چند صد نفر کاهش یافته است.

این نشریه افزود، که پایگاه ها در ولایت های ارزگان، هلمند، لغمان، پکتیا، قندوز، ننگرهار، بلخ، کابل، فاریاب و زابل بسته شده اند. بستن پنج از ده پایگاه در قالب توافقنامه با طالبان ظرف 135 روز پس از امضای توافقنامه، از مفاد این توافق بود.

این روزنامه یادآوری نموده که برخی از پایگاه ها به نیروهای امنیتی افغانستان منتقل شده و برخی دیگر می توانند به طور موقت مهر و لاک شوند و در صورت  بازگشت نیروهای امریکایی به کشور ممکن است دوباره بازگشایی شوند.

به گفته منابع این نشریه؛ عدم اطمینان پیرامون برنامه های کاهش نیرو های امریکایی از 5 هزار نفر به 2.5 هزار نفر تا 15 جنوری تا هنوز موجود است.

وزارت دفاع امریکا پیش از این اعلام کرده ‌است که شمار نیروهای امریکایی در افغانستان تا پایان سال روان میلادی به 2500 تن کاهش خواهد یافت؛ اما دبیرکل ناتو می‌گوید که درباره کاهش هفت هزار سرباز این سازمان در افغانستان تاکنون تصمیم گرفته نشده‌ است.

در همین حال؛ شماری از سیاستگران در افغانستان می‌گویند که هرگونه خروج نیروهای امریکایی از افغانستان باید مسوولانه و وابسته به پیشرفت‌ها در گفتگوهای صلح باشد.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email