شرکت کنندگان در نشست دو روزه ژینو با موضوع افغانستان همگی به اتفاق بر کاهش خشونت به عنوان کلید اصلی پیشرفت روند صلح در این کشور تاکید کردند.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی؛ این نشست در برحه حساس کنونی که مذاکرات میان دولت مرکزی و نمایندگان گروه شورشی طالبان در دوحه آغاز شده،‌ برپا می‌شود.

نشست ژینو از سوی دیگر در حالی برگزار می‌شود که گفته شده قفل مذاکرات میان کابل و نمایندگان گروه طالبان که چندی است به دلیل تشدید خشونت‌ها در افغانستان به بن بست خورده،‌ به تازگی گشوده شده و دو طرف برای ادامه گفتگو‌ها اعلام‌ آمادگی کرده‌اند.

حنیف اتمر، وزیر امور خارجه افغانستان در نخستین روز این نشست تاکید کرد که کاهش خشونت باید ماحصل همه‌ تلاش‌های صلح در کشورش باشد.

وی در این خصوص از اقدام «پر خطر کابل» در آزاد کردن هزاران زندانی طالبان بدون حصول توافقی مشخص یاد کرد و گفت که به رغم این اقدام خشونت‌ها همچنان پا برجا است و کاهش نیافته است.

معصوم استانکزی، رییس هیات مذاکره‌کننده افغانستان نیز با اشاره به چهار دهه خشونت در کشورش تاکید کرد که گفتگو با طالبان در شرایط کنونی دشوار است اما به اعتقاد وی «کوتاه‌ترین راه برای برقراری صلح» در کشورش تلقی می‌شود.

میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد به عنوان یکی دیگر از سخنرانان روز نخست نشست ژینو از گفتگوهای جاری در دوحه به عنوان فرصتی برای هر دو طرف مناقشه در افغانستان یاد کرد و در عین حال یاد آور شد که تلفات غیرنظامیان به رغم شروع مذاکرات صلح در دوحه کاهش نیافته است.

از سوی دیگر استفانو پونتیکورو، نماینده غیرنظامی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی،‌ ناتو در افغانستان نیز طی سخنانی بر لزوم مبارزه جدی با فساد اداری در افغانستان تاکید کرد و گفت که نیروی مامور آموزش ناتو و صندوق اعتماد ارتش ملی افغانستان به مبارزه با فساد و ایجاد نهاد‌های امنیتی قوی کمک می‌کنند.

اشرف غنی: خیرات نمی‌خواهیم

در این نشست که جلب حمایت و کمک مالی برای پیشبرد صلح در افغانستان را محور اصلی خود قرار داده، اشرف غنی، رییس جمهوری و عبدالهادی ارغندیوال، وزیر مالیه در سخنانی به اهمیت تداوم کمک‌های بین‌المللی برای تقویت ثبات و توسعه این کشور تاکید کردند.

رییس جمهوری افغانستان در بخش نخست سخنان خود که به راه‌های توسعه اقتصادی کشورش اختصاص داشت خطاب به جامعه جهانی گفت: «افغانستان خیرات نمی‌خواهد، اتصال می‌خواهد».

وی در ادامه ضمن درخواست همکاری جامعه جهانی با دولت تحت رهبری‌اش تصریح کرد که افغانستان با ثبات و دموکراتیک برای منطقه و کل جهان با اهمیت خواهد بود.

رولا غنی، همسر اشرف غنی و بانوی اول افغانستان از دیگر سخنرانان روز نخست نشست ژینو بود. وی ضمن طرح درخواست زنان کشورش برای حمایت جامعه جهانی از صلح و ثبات در کشورش گفت: «زنان افغانستان از جامعه جهانی توقع دارند تا روند صلح را به رهبری حکومت و مالکیت مردم افغانستان صادقانه حمایت کرده و در راستای حفظ ارزش‌‌های دموکراتیک، مدنی و حقوق بشری به‌تعهدات شان، پایبند باشند».

دریافت کمک چهار ساله جهانی به میزان سالانه ۳ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دالر برای ثبات و توسعه افغانستان، درخواستی است که کابل در چارچوب دومین راهبرد ملی خود قرار است در نشست ژینو آنرا با شرکت کنندگان در میان بگذارد.

نشست دو روزه ژینو از روز دوشنبه ۲۳ نوامبر به ابتکار مشترک دولت فنلند،‌ دولت افغانستان و سازمان ملل متحد در پایتخت سوییس و بصورت مجازی برپا شده است.

در این نشست که به دلیل شیوع ویروس کرونا و همه‌گیری بیماری کووید۱۹ به صورت انترنتی برگزار می‌شود علاوه بر مسوولانی از سازمان ملل و کشورهای سازمان‌دهنده (افغانستان و فنلند)،‌ نمایندگانی از ۱۰۰ کشور و نهاد بین‌المللی به صورت مجازی شرکت دارند.

دولت کابل اینک پس از تصمیم دولت ترامپ برای کاهش نظامیان امریکایی در این کشور تا اواسط ماه جنوری آینده برای تامین امنیت و نیز توسعه آینده خود پس از برقراری صلح به کمک‌‌های بین‌المللی نیاز مبرم دارد.

آریاتودی – بخش سیاست

Print Friendly, PDF & Email