تلاش‌های متعددی در جهان به طور همزمان برای ساخت واکسین کرونا در حال انجام است و در حالی که هیچ یک واکسین‌های ساخته شده تا به حال مرحله آزمایش بالینی را به اتمام نرسانده‌اند، خبر کشف واکسین در شرکت فایزر و پس از آن شرکت مدرنا و نیز دانشگاه آکسفورد با کارآیی بالا در کمتر از یک هفته، بمب خبری روزهای اخیر بوده است.

به گزارش آریاتودی به نقل از یورنیوز؛ پیش و پس از اعلام اخبار واکسین این مراکز علمی و صنعتی، خبر ساخت واکسین کووید۱۹ در برخی کشورهای دیگر جهان نیز منتشر شد و مسوولان برخی کشورها نیز وعده ساخت واکسین در آینده نزدیک را دادند. به طوری که آنتونی فاوچی، از اعضای ارشد تیم مقابله با کووید-۱۹ در امریکا گفت: «هرگز تولید یک واکسین در چنين مدت كوتاهی اين قدر پيشرفت نداشته است».

امریکا (و آلمان)

شرکت امریکایی فایزر با مشارکت داروسازی بایون‌تک آلمان نخستین شرکت‌های داروسازی در جهان بودند که روز دوشنبه ۹ نوامبر (۱۹ عقرب) از پیشرفت‌ چشمگیر و کارآیی بیش از ۹۰ درصدی پروژه مشترک تولید واکسین کرونای خود خبر دادند.

فایزر اندکی پس از آن، میزان کارآیی واکسین خود را ۹۵ درصد اعلام کرد و گفت که به تازگی برای تولید آن درخواست مجوز داده است. این شرکت گفته است اگر مجوز سریع‌تر صادر شود، امیدوار است واکسین‌های خود را تا پایان ماه دسمبر راهی بازار کند.

امریکا و اتحادیه اروپا از قصد خود برای پیش‌خرید این واکسین خبر داده‌اند و کمیسیون اروپا گفته است که ۳۰۰ میلیون دوز آن را می‌خرد.

شرکت امریکایی مدرنا نیز تنها چند روز پس از فایزر اعلام کرد به واکسین کووید۱۹ با کارآیی ۹۴.۵ درصد دست یافته است.

هر دو واکسین‌ امریکایی از مسیر استفاده از یک فناوری جدید به نام «آران‌ای پیام‌رسان» ساخته شده‌اند و احتمال دارد ایالات متحده امریکا تا پایان سال جاری میلادی به ۶۰ میلیون دوز از آنها دست یابد.

بریتانیا

دو هفته پس از اعلام اولیه ساخت واکسین کرونا در امریکا، دانشگاه آکسفورد در بریتانیا نیز اعلام کرد به واکسین کووید۱۹ با کارآیی تا ۹۰ درصد دست یافته است. پژوهشگران دانشگاه آکسفورد می گویند تا کنون در میان افرادی که این واکسین روی آنها آزمایش شده، هیچ مورد ابتلای شدید یا الزام به بستری شدن در بیمارستان دیده نشده است.

امتیاز واکسین تولید دانشگاه آکسفورد به واکسین‌های دیگر آن است که نگهداری آن ساده‌تر بوده و به راحتی قابل حمل به همه نقاط دنیاست. سازندگان این واکسین بریتانیایی که در لابراتوار چند ملیتی آسترازنکا تولید ساخته شده، امید دارند که نخستین دوزهای محصول خود را تا پیش از فرا رسیدن سال نو میلادی به افراد تزریق کنند.

چین

شرکت داروسازی سینوفارم چین روز جمعه اعلام کرد دو واکسین آزمایشی خود برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کووید۱۹ را تاکنون به طور اضطراری به نزدیک به یک میلیون نفر تزریق کرده، اما نزد هیچ یک از آنها عوارض مهم ناشی از این تزریق را مشاهده نکرده است.

با این حال این شرکت دولتی تاکنون داده‌های آزمایش بالینی از میزان کارایی این دو واکسین را منتشر نکرده است.

برازیل تاکنون نخستین محموله واکسین چینی را وارد کرده است.

روسیه

روسیه در روز بیستم نوامبر (۳۰ عقرب) از آغاز تولید انبوه دومین واکسین کرونا به نام «اپی واک کرونا» در این کشور خبر داد. مقام‌های مسکو پیش از این نیز ساخت واکسین اول کرونا به نام «اسپوتنیک» را اعلام کرده و گفته بودند که تزریق این واکسین در سال آینده میلادی آغاز می‌شود. روسیه می‌گوید دانشمندان این کشور سومین واکسین کرونا را هم که نیاز به تزریق ندارد و استنشاقی است به تازگی تولید کرده‌اند.

ایران

ایران می‌گوید با اعلام تاثیر بالای واکسین کووید۱۹ لابراتوار فایزر امریکا، امیدواری بیشتری برای ساخت واکسن این بیماری یافته و نخستین واکسین ساخت داخل را تا تابستان ۱۴۰۰ راهی بازار می‌کند.

کیهان آزادمنش، مدیر تحقیقات ویروس‌شناسی انستیتو پاستور ایران روز دوشنبه ۳ قوس گفت: «در ایران نیز تاکنون محققان همپای سایر دانشمندان جهان موفقیت‌هایی برای دستیابی به واکسین کرونا کسب کرده‌اند».

وی به نقل از دبیر کمیته علمی ستاد ملی کرونا اعلام کرد که ایران «اوایل یا اواخر تابستان آینده» به دستاورد تهیه واکسین کرونا می‌رسد.

دکتر مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا نیز گفت: «چند واکسین ایرانی کرونا مرحله (آزمایش) حیوانی را با موفقیت گذرانده‌اند. (…) ما می‌توانیم این واکسین را در سطح وسیع تولید کنیم (…) و به هیچ کشوری نیازمند نیستیم».

آریاتودی – بخش اجتماعی

Print Friendly, PDF & Email