رسانه‌های اسراییلی گزارش داده‌اند که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل، روز یکشنبه در سفری “مخفیانه” به عربستان سعودی رفته است.

به گزارش بخش خاورمیانه آریاتودی؛ این گزارش‌ها می‌گوید آقای نتانیاهو در این سفر با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان و مایک پومپئو، وزیر خارجه امریکا دیدار کرده است.

گفته می‌‌شود یوسی کوهن، رییس موساد، سازمان اطلاعات و امنیت اسراییل هم در این دیدار حضور داشته است اما بنی گانتز، وزیر دفاع و گابی اشکنازی، وزیر خارجه اسراییل در جریان این سفر نبوده‌اند.

تاکنون هیچ مقامی به صورت رسمی این خبر را تایید نکرده؛ اما توپا لوک، یکی از مشاوران آقای نتانیاهو در توییتی به صورت تلویحی گفت است که این سفر و دیدار انجام شده است. رادیو ارتش اسراییل هم خبر این دیدار را اعلام کرده است.

گزارش شده که هواپیمای آقای نتانیاهو ساعت هفت و نیم بعد از ظهر یکشنبه ۲۲ نوامبر به سمت شهر نیوم در عربستان پرواز کرده و بعد از نیمه‌شب به اسراییل بازگشته است.

پرواز آقای نتانیاهو به شهر نیوم در ساحل دریای سرخ در سایت‌های ردیابی پرواز رصد شده است.

عادی‌سازی روابط بین اسراییل و عربستان، به عنوان یکی از مهم‌ترین کشورهای مسلمان خاورمیانه، همواره در دستور کار دولت دونالد ترامپ، رییس جمهور امریکا بوده است.

آقای ترامپ امیدوار است در اقدامی مشابه آنچه در عادی‌سازی روابط میان اسراییل با امارات متحده و بحرین رخ داد، عربستان و اسراییل را هم به پای میز توافق بکشاند.

حدود دو ماه پیش امارات و بحرین در واشنگتن بیانیه مشترکی برای تعهد به صلح با عنوان “توافق ابراهیم” با اسراییل امضا کردند.

این توافق به عنوان نقطه عطف و تحولی تاریخی در روابط رسمی کشورهای عربی و اسراییل در طی ده‌های اخیر توصیف شد.

بعد از اعلام این توافق ملک سلمان، پادشاه عربستان از تلاش امریکا برای بهبود روابط اسراییل با کشورهای عربی استقبال کرد اما تاکید کرد که کشورش خواهان حل دایمی و عادلانه مساله فلسطین است.

از سوی دیگر خبر دیدار آقای نتانیاهو با محمد بن سلمان و مایک پومپئو در حالی منتشر می‌شود که حدود دو هفته پیش رسانه‌ها گزارش دادند که دولت ترامپ قصد دارد در هفته‌های پایانی کار خود، با هماهنگی اسراییل و چند کشور عربی خلیج فارس مجموعه‌ای از تحریم‌های تازه و غیرمرتبط با برنامه هسته‌ای علیه ایران اعمال کند.

در آن گزارش‌ها دلیل چنین اقدامی جاری کردن “سیلی” از تحریم‌های غیرهسته‌ای و افزایش فشار بر ایران برای سخت‌تر شدن بازگشت دولت جو بایدن، رییس جمهور منتخب امریکا، به برجام عنوان شده بود.

آریاتودی – بخش خاورمیانه

Print Friendly, PDF & Email