عمران خان نخست وزیر پاکستان می‌گوید که کشورش برای پایان دادن به خشونت‌ها در افغانستان، “فراتر از انتظار دولت و مردم افغانستان”، کار خواهد کرد.

به گزارش بخش سیاست آریاتودی به نقل از جمهورنیوز؛ اشرف غنی رییس جمهور افغانستان و عمران خان نخست وزیر پاکستان، بعد از ظهر امروز پنجشنبه (29 عقرب – 19 نوامبر) در یک نشست خبری در کابل حضور یافتند.

آقای غنی در این نشست خبری گفت: “ما به دنبال یک آتش‌بس همه جانبه هستیم، در شرایط کنونی حضور شما در افغانستان بسیار مهم و برجسته است که بتوانیم بر مشکلات که در گذشته داشتیم غالب شویم”.

وی بیان داشت: “ما باید به تفاهم برسیم و یک دیدگاه مشترک همکاری ایجاد کنیم نه تنها این همکاری برای افغانستان و پاکستان ضرورت است؛ بلکه در منطقه نیز به عنوان یک تغییر باید عرض اندام کند”.

رییس جمهور کشور افزود: “هدف مهم این است که ما در چوکات قوانین جمهوری اسلامی افغانستان و پاکستان، فقرزدایی نماییم”.

اشرف غنی گفت: “من می‌خواهم که شما را از همکاری افغانستان اطمینان بدهم و ما باید بین آزادی منفی و مثبت فرق قایل شویم”.

آقای غنی خطاب به عمران خان گفت: “شما با یک سری پیام بسیار مهم به افغانستان آمدید و آنکه افزایش خشونت قابل قبول نیست و باید یک صلح پایدار در چهارچوپ قانون اساسی افغانستان بوجود بیاید و ما با توجه به خواست مردم افغانستان بر اساس قانون اساسی خویش پیش می‌رویم”.

وی با بیان اینکه دولت افغانستان به دنبال یک آتش‌بس همه جانبه است تاکید کرد که این آتش‌بس باید امکان‌پذیر باشد و “تمام ما باید این را درک کنیم که توسل به خشونت جواب نمی‌دهد”.

آقای غنی گفت: “پذیرفتن سیاست تعامل‌زا بسیار مهم است، ما می‌خواهیم که در این سیاست با موضوعات بسیار مهم روبه رو شویم که اساس اعتماد را بگذاریم”.

رییس جمهور گفت: “امیدواریم سفر که  شما امروز به کابل انجام دادید؛ یک قدم بسیار بزرگ برای آینده باشد”.

در همین حال عمران خان نخست وزیر پاکستان گفت: “من در شرایطی به افغانستان سفر کردم که مردم پاکستان نیز نگران عدم صلح در افغانستان هستنند”.

آقای عمران خان گفت: “ما این را درک می‌کنیم که با وجود گفتگو‌ها سطح خشونت‌ها نیز در افغانستان افزایش یافته است، پاکستان برای پایان دادن به این خشونت‌ها هرچه در توان دارد به خرج خواهد داد”.

وی بیان داشت: “پس از افغانستان یگانه کشوری که برای تامین صلح در افغانستان علاقمند است، پاکستان است؛ پاکستان از جنگ در افغانستان آسیب‌ زیاد دیده است”.

نخست وزیر پاکستان تاکید کرد: “آنچه برای کاهش خشونت‌ها در افغانستان ضرورت است و فراتر از انتظار مردم افغانستان، ما در این راستا کار خواهیم کرد و امیدواریم که گفتگو‌‎های صلح منجر به کاهش خشونت‌ها شود”.

گفتنی است که عمران خان، نخست وزیر پاکستان در سفری یک روزه، امروز پنجشنبه (29 عقرب – 19 نوامبر) در راس یک هیات بلندپایه دولتی وارد کابل شد. از او در ارگ ریاست جمهوری کشور توسط اشرف غنی، رییس جمهوری استقبال شد.

در این سفر عمران خان را شاه‌محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان و سایر مقام‌های پاکستانی همراهی کردند.

حکومت افغانستان برای تامین امنیت سفر عمران خان، در شهر کابل تعطیل عمومی اعلام کرده است.

هدف اصلی سفر عمران خان به کابل، گفتگو در مورد صلح، روابط دوجانبه و تقویت روابط تجاری بین دو کشور عنوان شده است.

آریاتودی – بخش سیاست

 

Print Friendly, PDF & Email