ششمین “جشنواره بین‌المللی فلم زنان هرات” عصر روز دوشنبه، (۲۶ عقرب) در قصر تازه‌بازسازی‌شده دارالامان در کابل گشایش یافت.

به گزارش بخش فرهنگی آریاتودی به نقل از بی بی سی؛ بنا به اعلامیه این جشنواره، در دور ششم بیش از سه هزار فلم از ۱۲۲ کشور در دو بخش عمومی و “سینمای زنان” (فلم‌هایی متمرکز بر مسایل مرتبط به زنان) از سوی فلمسازان به این جشنواره رسیده است.

 

جشنواره
 

رویا سادات فلم ساز

 

رویا سادات، فلمساز شناخته شده افغانستان و از مسوولان برگزاری این جشنواره به بی‌بی‌سی گفت جشنواره امسال صدایی از نشانی زن، هنر و فرهنگ است. او با اشاره به مباحث جاری صلح در فضای سیاسی افغانستان اضافه کرد: “در این فضای پیچیده و ناامن که انتظار صلح را در کام تلخی‌ها و خشونت‌های روزافزون فرو برده‌ است، ما تلاش می‌کنیم تا از دریچه هنر و فرهنگ به سهم خویش صدایی برای صلح باشیم.”

“ما به انتظار روزهای بهتر عاشقانه کار می‌کنیم و باورداریم که سهم کوچک هر کدام ما برای تغییر، نویدبخش فردای بهتر است.”

 

جشنواره

 

از این میان ۷۳ فلم از ۲۷ کشور از جمله ایران، فرانسه، هند، بریتانیا، امریکا، آلمان، ترکیه و روسیه در بخش مسابقه و نمایش ویژه راه یافته اند.

مهمانان ویژه این جشنواره بیجایا جنا، بازیگر و کارگردان هندی و افشین هاشمی، فلمساز ایرانی است که فلم دختر شیرازی از او نیز در بخش مسابقه بین‌المللی راه یافته است.

 

هرات

 

هیات داوران این جشنوار هم متشکل از دوازده نفر از سینماگران و فعالان حقوق زن از ، هند، امریکا، اسپانیا، روسیه، یونان، تاجیکستان، فرانسه، ترکیه و ایران است. از جمله نرگس ابیار، کارگردان فلم “شبی که ماه کامل شد” از ایران؛ شرافت عربووا، فلمساز از تاجیکستان، هیدی بش هوارد، تهیه‌کننده فلم و فعال حقوق زنان از امریکا؛ بیجایا جنا، بازیگر و کارگردان از هند عضو کمیته داوران این جشنواره‌اند.

برمک اکرم و نصیر هاشمی از افغانستان نیز عضو هیات داوران این جشنواره هستند.

 

جشنواره

 

برگزارکنندگان این جشنواره می‌گویند فیلم‌های جشنواره امسال در ولایت‌های کابل، هرات، بامیان، ننگرهار و سرپل به نمایش در خواهند آمد.

هدف برگزاری این جشنواره بازتاب جنبه‌های مختلف حقوق زنان از جمله خشونت علیه زنان، هویت و برابری جنسیتی از طریق لنز و پرده سینما خوانده شده است.

 

وحید قاسمی

 

در بیانیه این جشنواره آمده است: “جشنواره‌ بین‌المللى فلم زنان هرات در پی ایجاد گفتگویی جدی میان نخبگان و چهره‏های فرهنگی در ارتباط با مسال مرتبط به ‏حقوقِ فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی زنان است. ابزار ما برای تلاش در این راستا سینمای معناگرا و متعهد است. ما در این منطقه – قلب آسیا- زمینه‏ای را فراهم کرده‏ایم تا نخبگان افغانستان، منطقه و جهان بتوانند گرد هم بیایند و از ره‌گذر تبادل تجربیات خود برای دستیابی به آینده‏ای روشن‏تر و عادلانه ‏تر برای جهان قلم و قدم بزنند.”

مراسم این جشنواره چهار روزه شامل اهدای جوایز، نمایش فلم‌ها در سالن‌ها و سینماهای مختلف کابل و ولایت‌های دیگر، مباحث و موسیقی است.

 

هرات

 

‘نخستین جشنواره منطقه با تمرکز به موضوع زنان

جشنواره بین‌المللی فلم زنان هرات در سال ۲۰۱۳ بنیان‌گذاری شد و نخستین جشنواره فلم با تمرکز به موضوع زنان در منطقه خوانده شده است.

برگزارکنندگان این جشنواره می‌گویند از زمان آغاز فعالیت این جشنواره، هزاران فلم از سراسر جهان با موضوع زنان به دبیرخانه آن رسیده است.

 

جشنواره

 

فلم‌های منتخب توسط هیات گزینش شامل بخش‌های فلم‌های بلند داستانی مسابقه بین‌المللی (با دو بخش فرعی، سینمای جهان و سینمای زنان)، فلم‌های کوتاه داستانی و انیمیشن بخش مسابقه بین‌المللی، فلم‌های مستند کوتاه و بلند بخش بین‌المللی، فلم‌های بخش مسابقه داخلی، فلم‌های خارج از مسابقه (نمایش ویژه) است.

این جشنواره قرار است روز پنجشنبه (۲۹ عقرب) با برگزاری مراسم اختتامیه به کارش پایان دهد.

 

جشنواره
جشنواره
آریاتودی – بخش فرهنگی
Print Friendly, PDF & Email