در پی نگرانی‌های زنان افغانستان از آن‌چه که احتمال نادیده گرفته‌شدن دستاوردها و حقوق زنان در روند صلح می‌گویند، ناتو و فنلند بر ادامۀ پشتیبانی از دستاوردهای بیست سال گذشتۀ مردم افغانستان‌ به‌ویژه دستاوردهای زنان در روند صلح تاکید می‌ورزند.

به گزارش بخش زنان آریاتودی؛ پکا هاویستو، وزیر خارجۀ فنلند در گفت‌وگویی با طلوع‌نیوز، مذاکرات صلح در دوحه را دشوار می‌داند و می‌گوید که جامعۀ جهانی هم برای این مذاکرات شرایط خودش را دارد: «این گفت‌وگوها بسیار دشوار خواهند بود نه تنها برای این‌که حکومت و طالبان دیدگاه‌های مختلف دارند؛ بل برای این که جامعۀ جهانی نیز شرط‌هایی دارد و ما از دستاوردهای سال‌های گذشته در افغانستان نمی‌گذریم».

استیفانو پونتیکوروو، سفیر غیرنظامی ناتو در افغانستان نیز می‌گوید که حقوق زنان قابل مذاکره نیست: «صلح پایدار باید با دستاوردهای زنان ساخته شود؛ حقوق آنان را حفظ کند و برای مبارزۀ زنان افغانستان برای برابری، یک طرح مستحکم فراهم بسازد و حقوق و امتیازات زنان اختیاری و قابل مذاکره نیست».

بیش از چهل روز می‌شود که هیات‌های مذاکره کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان در دوحه سرگرم رای‌زنی‌ها دربارۀ آغاز مذاکرات صلح هستند؛ اما تاکنون موفق نشده‌اند روی کارشیوۀ این مذاکرات به توافق برسند.

در پی این همه، زلمی خلیل‌زاد، فرستادۀ ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان بار دیگر دیدارهایش را با هیات‌های دوطرف در دوحه آغاز کرده‌ است.

منابع در دوحه می‌گویند که زلمی خلیل‌زاد اخیرا با معصوم استانکزی، رییس هیات مذاکره کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان و نادر نادری، خالد نور و رسول طالب، اعضای این هیات دیدار کرده‌است.

به‌ گفته این منابع؛ در این دیدارها درباره موانع فراراه پیشرفت مذاکرات، اختلاف‌ها و خشونت‌ها گفت‌وگو شده ‌است.

این منابع می‌افزایند که نمایند‌گان قطر نیز که در روند مذاکرات صلح نقش تسهیل کننده دارند با اعضای هیات‌های دو طرف دیدار کرده‌اند و برای حل اختلاف‌ها میان آنان، طرح‌های بدیل را رد و بدل کرده‌اند.

شریفه زرمتی، عضو هیات مذاکره کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان می گوید: «نشست‌ها و گفت‌وگوها میان رهبری و اعضای گروۀ تماس هیات مذاکره کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان و هیات طالبان دوام دارد، اما تاکنون به توافق نرسیده‌اند».

آریاتودی – بخش زنان در آیینه اجتماع

Print Friendly, PDF & Email