کلئوپاترای هفتم بیش از 2 هزار سال پیش دیده از جهان فروبست اما همچنان یکی از پرنفوذترین زنان تاریخ محسوب می‌شود. این ملکه مصری که همه او را به‌ واسطه زیبایی و هوش سرشارش می‌شناسند، زندگی کوتاه اما پرجنجالی داشته که الهام‌بخش بسیاری از کارهای هنری، ادبی و فیلم‌ها شده است. کلئوپاترا را به خاطر روابطش با ژولیوس سزار و مارک آنتونی، همیشه یک سیاستمدار حرفه‌ای معرفی کرده‌اند. هرچند او فقط چنین نبود، بلکه یکی از موفق‌ترین و قدرتمندترین زنان تاریخ بوده است. در ادامه همراه ما باشید تا چند حقیقت جالب درباره کلئوپاترا را مرور کنیم.

حقایق جالب درباره کلئوپاترا، قدرتمندترین ملکه مصر

بیش از یک کلئوپاترا وجود داشت

وقتی به کلئوپاترا فکر می‌کنید، تنها یک ملکه مصری به ذهنتان خطور می‌کند، اما این‌طور نیست. او هفتمین زن از سلسله بطلمیوس بود که این نام را به دوش می‌کشید. نام کامل او کلئوپاترای هفتم تی فیلوپارتور است که در زبان یونانی به معنای “الهه پدردوست” است.

او مصری نبود

گرچه در مصر متولد شد اما از تبار یونانیان مقدونیه بود. او دختر بطلمیوس دوازدهم و از خاندان بطلمیوس اول بود که یکی از بزرگ‌ترین ژنرال‌های اسکندر مقدونی محسوب می‌شد.بطلمیوس اول پس از مرگ اسکندر در سال 323 قبل از میلاد فرمانروای مصر شد و نسلی قدرتمند از فرمانروایان یونانی زبان به وجود آورد که تا 300 سال ادامه داشت.

پس‌ ازآ نکه پدر کلئوپاترا فوت کرد، او و برادر کوچک‌ترش به‌عنوان فرمانروای مشترک مصر انتخاب شدند. اما ملکه جوان برخلاف سایر اعضای خانواده، بسیاری از قوانین سنتی مصریان را پذیرفت و اولین فرمانروایی بود که زبان مصری را آموخت.

زیبایی او یک افسانه است

همیشه او را در فیلم‌ها و کارهای هنری یک زن زیبا ترسیم می‌کنند اما طبق شواهد، او آن‌چنان هم زیبا نبوده است. سکه‌های مصریان باستان که منقش به چهره اوست نشان می‌دهند که او دماغی قوزدار و خط لبخندهایی عمیق داشته است. به اعتقاد مردم کلئوپاترا تلاش زیادی برای پذیرفته شدن توسط عوام می‌کرد، بنابراین برای تأکید بر قدرت و حق سلطنتش، همیشه چهره‌اش را استخوانی‌تر ترسیم می‌کردند.

بعلاوه، پلوتارچ تاریخ‌شناس در جایی نوشته بود که «کلئوپاترا در کل چهره جذابی نداشت اما هوش، ذکاوت و دلربایی و صدای بسیار زیبایش زبانزد همه بود و کسی نمی‌توانست در برابرش مقاومت کند.»جالب است بدانید که کلئوپاترا به چندین زبان مختلف صحبت می‌کرد و در ریاضی، فلسفه، سخنوری و ستاره‌شناسی هم سررشته داشت.

حقایق جالب درباره کلئوپاترا، قدرتمندترین ملکه مصر

او بیشتر به عصر فرود آمدن روی ماه نزدیک بود تا ساخت اهرام ثلاثه

کلئوپاترا در سال 69 قبل از میلاد یعنی 2491 سال قبل متولد شد، در آن زمان هرم بزرگ گیزا یا جیزه در سال قبل از میلاد ساخته ‌شده بود. نیل آرمسترانگ در سال  1969، یعنی 2038 سال بعد از متولد شدن کلئوپاترا به ماه سفر کرد. یعنی کلئوپاترا بیشتر در زمانی زندگی می‌کرده که به دنیای کنونی نزدیک بوده و سال‌ها با ساخت اهرام ثلاثه فاصله داشته است.

 

او در کشتار خواهر و برادران خود دست داشت

چند ماه پس از مرگ پدر و به دست‌گیری قدرت توسط او، کلئوپاترای 18 ساله اعلام کرد که قصد ندارد سلطنت را با برادر کوچک‌ترش تقسیم کند. او نام برادرش را از مدارک رسمی پاک کرد و حتی دستور داد که دیگر چهره برادرش را روی سکه‌ها حک نکنند. آن‌ها باهم جنگیدند اما کلئوپاترا با همکاری ژولیوس سزار برادرش را شکست داد و او را در رود نیل خفه کرد. کلئوپاترا خواهرش آرسینوئه را هم رقیبش فرض می‌کرد، بنابراین در سال 41 قبل از میلاد خواهرش را روی پله‌های معبدی در روم ترور کرد.

حقایق جالب درباره کلئوپاترا، قدرتمندترین ملکه مصر

او همیشه ورود باشکوهی داشت

کلئوپاترا همیشه برای تحت تأثیر قرار دادن متحدانش، لباس‌های زیبایی به تن می‌کرد و باشکوه وارد مجالس می‌شد. در سال 48 قبل از میلاد، او فرشی دورش پیچید و وارد اقامتگاه سزار شد، سزار تحت تأثیر کارهای ملکه جوان قرار گرفت و از آن ‌پس آن‌ها تبدیل به متحدان سیاسی شدند.

درسال 41 قبل از میلاد، وقتی به ملاقات مارک آنتونی، یکی از سه فرماندار روم، رفته بود او را هم با همین کارها خام کرد. طبق داستان‌ها او با یک قایق طلا، بادبان‌هایی بنفش و پاروهایی از جنس نقره به روم رسید. کلئوپاترا مانند الهه آفرودیت لباس پوشیده بود و با لبخندی بر لب، روی صندلی‌اش لم‌داده بود و برده‌ها او را باد می‌زدند. آنتونی که خود را تجسم خدای یونانیان دیونسیوس تجسم می‌کرد، بلافاصله دلبسته‌ی کلئوپاترا شد و بعدها با او ازدواج کرد.

 

حقایق جالب درباره کلئوپاترا، قدرتمندترین ملکه مصر

 

علت مرگ او مشخص نیست

کلئوپاترا و آنتونی در سال 30 پیش از میلاد، پس از شکست در جنگ دریایی در مقابل نیروهای اکتاوین، خودکشی کردند. درحالی‌که آنتونی با چاقو خودش را کشت، اما نحوه خودکشی کلئوپاترا مشخص نیست. برخی معتقدند که او توسط نیش یک افعی مرد اما برخی از تاریخ‌شناسان اعتقاد دیگری دارند. کلئوپاترا همیشه سمی قوی را در یکی ازشانه‌های خود مخفی می‌کرد و برخی از محققان معتقدند که او با سم خودکشی کرده است.

حقایق جالب درباره کلئوپاترا، قدرتمندترین ملکه مصر

 

منبع: mymodernmet.com

Print Friendly, PDF & Email