۶۵ نفر از نمایندگان پارلمان اروپا با امضای نامه‌ای از مقامات ارشد اتحادیه اروپا خواستند تا به دلیل نقض گسترده حقوق بشر در عربستان سعودی، امسال سطح هیات شرکت کننده از سوی این اتحادیه در نشست گروه بیست را کاهش دهند.

به گزارش بخش جهان آریاتودی؛ قرار است نشست گروه بیست که متشکل از وزرای اقتصاد و دارایی و مسوولان بانک‌های مرکزی بیست اقتصاد برتر دنیا است؛ ماه آینده طی روزهای ۲۱ و ۲۲ نوامبر (اول و دوم قوس) در عربستان سعودی برگزار شود.

امضای این نامه، دومین اقدام گروهیِ نمایندگان پارلمان اروپا در ماه اخیر برای متقاعد کردن بروکسل در کاهش سطح نمایندگی خود در این نشست است. پیش از این نیز روز پنج‌شنبه ۸ اکتوبر به مناسبت دومین سالگرد قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد پادشاهی سعودی، پارلمان اروپا با تصویب قطعنامه‌ای با همین موضوع، از مقامات ارشد این اتحادیه خواسته بود از «مشروعیت بخشیدن به نقض حقوق بشر» در عربستان جلوگیری کنند.

اگرچه ریاض پیش از این اعلام کرده بود که به دلیل شیوع ویروس کرونا، امسال نشست گروه۲۰ به‌ صورت مجازی برگزار خواهد شد؛ اما تقلیل سطح هیات نمایندگی اتحادیه اروپا به این معنا خواهد بود که دیگر اورزولا فن درلاین، رییس کمیسیون اروپا و شارل میشل، رییس شورای اروپا حتا در نشست آنلاین گروه۲۰ نیز شرکت نخواهند کرد.

در نامه نمایندگان پارلمان اروپا خطاب به این دو مقام سیاسی آمده است: «ما نباید به کارهای دولتی که بطور گسترده اقدام به نقض حقوق بشر می‌کند و اکنون میزبان یکی از مهمترین نشست‌های جهان شده، مشروعیت بدهیم… ما از شما می‌خواهیم تا به ارزیابی دوباره موضوع مشارکت تان در نشست امسال گروه۲۰ بپردازید و در آن شرکت نکنید، و سطح مشارکت اتحادیه اروپا در این نشست را به یک مقام رسمی ارشد تنزل دهید».

نه رابطه عمیق سیاسی و نه اقتصادی

در این نامه همچنین از مقامات اتحادیه اروپا خواسته شده تا از برقراری روابط اقتصادی گسترده با عربستان نیز خودداری کنند.

امضاکنندگان این نامه نوشته‌اند: «نظر قاطع ما این است تا زمانی كه عربستان سعودی در زمینه حقوق بشر پیشرفت نكرده، اتحادیه اروپا نباید به دنبال ایجاد روابط عمیق‌تر با این کشور در موضوعات تجاری، سرمایه‌گذاری یا دیپلوماتیک باشد».

آنها همچنین از هیات نمایندگان اتحادیه اروپا در این نشست خواسته‌اند که موضوعات حقوق بشری را در مرکز همه گفتگوهای گروه۲۰ قرار دهند.

تاکنون نه عربستان سعودی و نه مقامات ارشد اتحادیه اروپا واکنشی به این دو حرکت پیاپی نمایندگان پارلمان اروپا نشان نداده‌اند.

از نظر تحلیلگران، تصمیم اتحادیه اروپا در پایین آوردن سطح نمایندگی خود در این نشست جهانی، شرمساری بزرگی را برای ریاض در پی خواهد داشت.

آریاتودی – بخش جهان

Print Friendly, PDF & Email