گذرگاه مرزی حیرتان میان افغانستان و ازبکستان بعد از هشت ماه دوباره بر روی مسافران باز شد.

به گزارش آریاتودی به نقل از بی بی سی؛ ازبکستان هشت ماه قبل بعد از شیوع ویروس کرونا در افغانستان گذرگاه مرزی خود را با افغانستان بر روی مسافران بست؛ ولی تبادل کالا از طریق خط آهن و رودخانه در مرز دو کشور به صورت محدود از این مسیر ادامه داشت.

مقام‌های افغانستان در شمال گفته‌اند که این مرز در حال حاضر تنها برای عبور و مرور شهروندان افغانستان و ازبکستان باز شده است و دارندگان گذرنامه‌های خارجی هنوز اجازه سفر از این مسیر را ندارند.

نورالدین روفی، کمیسار بندر حیرتان به بی‌بی‌سی گفت که ازبکستان بر اساس تقاضاهای مکرر افغانستان این گذرگاه مرزی را باز کرده و سایر مرزهای این کشور با همسایه هایش هنوز بسته است.

بر اساس طرزالعمل بهداشتی دولت ازبکستان، از شهرواندان مسافر افغانستان پس از رسیدن به شهرک مرزی ترمذ، آزمایش کرونا گرفته می‌شود و نتیجه آن در یک و نیم ساعت مشخص می‌شود. در صورتی که نتیجه آزمایش مثبت باشد و فرد مبتلا مایل به بازگشت به افغانستان نباشد؛ ماموران مرزی ازبکستان او را قرنطینه خواهند کرد.

افغانستان در مرزهایش لابراتوار آزمایش ویروس کرونا را ندارد و تنها با اندازه گیری حرارت بدن مسافران وضعیت آنان را بررسی می‌کند.

مقام های افغانستان می‌گویند؛ با وجود وضع محدودیت در رفت و آمد میان افغانستان و ازبکستان در چند ماه اخیر، عبور و مرور کاروان های تجارتی کماکان از طریق خط آهن و کشتی ادامه داشته است.

هنوز آمار دقیقی از شهروندان افغانستان که در ازبکستان سرمایه گذاری کرده اند، در دست نیست؛ ولی شمار زیادی از بازرگانان در این کشور کار و بار راه انداخته اند.

در حال حاضر در کنار سفارت ازبکستان در کابل، کنسولگری این کشور در شهر مزارشریف مرکز ولایت بلخ در شمال، برای متقاضیان ویزه صادر می‌کند.

آخرین وضعیت کرونا در افغانستان

وزارت صحت افغانستان می‌گوید که در شبانه روز گذشته پس از آزمایش ۴۷۶ نمونه مشکوک ۵۹ بیمار جدید کووید ۱۹ را شناسایی کرده است. ۳۱ نفر از این بیماران تنها در ولایت هرات در غرب کشور در همسایگی ایران شناسایی شده‌اند.

وزارت بهداشت همچنین از ثبت چهار مرگ ناشی از این بیماری در ولایتهای کابل، بلخ و پروان خبر داده است.

با ثبت آمار جدید؛ شمار رسمی مبتلایان کرونا در افغانستان به ۴۰ هزار و ۲۰۰ نفر و شمار جان باختگان از کرونا به ۱۴۹۲ نفر افزایش یافته است.

نگرانی در مورد افزایش مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان کشورهای همسایه را واداشته تا در مورد صدور ویزه به شهروندان این کشور محتاط باشند.

آریاتودی – بخش اقتصادی

Print Friendly, PDF & Email